Sinemalar.com

Uzun Metrajlı İlk Kırım Tatar Filmi Haytarma Karşınızda!

3 Ekim 2013

Kırım-Tatar Sürgününü Konu Alan İlk Film “Haytarma” 4 Ekim’de Antalya’da Gösterilecek.

 

“Film insanlık tarihinin kara lekesi olan 18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan sürgün ve soykırımı anlatıyor. İkinci dünya savaşında 2 defa kahraman madalyasıyla ödüllendirilen efsanevi pilot Ahmethan Sultan köyüne gider, tüm halkının sürgüne gönderilişine çaresizce şahit olur. Kırım Tatar halkının F’sı bu sürgünde yok oldu, sürgünü yaşamış insanlar, kendi trajedilerini tüm dünyaya anlatmak için filmde rol aldı.”

 

Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Ahtem Seytablayev’in üstlendiği filmde; Aleksey Gorbunov, Usnije Khalilova, Adrey Mostrenko gibi oyuncuların yanı sıra Rus ve Ukraynalı oyuncularla birlikte Kırım sürgününü yaşamış bir çok kişi de rol aldı. 

 

Film; iki kez Sovyetler Birliği Kahramanı madalyasına layık görülen Kırım Tataravcı pilotu Amethan Sultan'ın hayatı ve Kırım Tatar halkının 18 Mayıs 1944'de Stalin tarafından sürgün edilmesini konu alıyor. Kırım'ın Alupka ve Sudak şehirleri ile Bahçesaray bölgesinde geçen yıl ekim ayında çekilen "Haytarma" filmi yaklaşık 1,5 milyon dolara mal oldu. Filmin galası, Kırım Tatar sürgününün 69. yıl dönümünden önce 17 Mayıs'ta yapıldı. Kırım'ın tüm şehirlerinin yanı sıra Kiev, Moskova, New York, Kazan ve Berlin'de de gösterildi.

 

Kırım Tatar sürgününü konu alan ve ilk olduğu belirtilen sinema filmi "Haytarma", 4-11 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışma dışında gösterime girecek. 

 

Tüm yorumlar (3)

Avatar
csmtr (Figuran) | 8 Ekim 2013, 14:46

eskilerden konuştuğumuzda dedem derdi ki benim de en son bildiğim kırım dan göç etmiş dedelerimiz ninelerimiz demişti 2008 de.dedemle son konuşmam olmuştu.

Cevap Yaz
0
2
falconcengiz (Profesyonel) | 4 Ekim 2013, 09:30

insanlar her zaman tarihlerini unutmamalı. helal olsun ilk ama son olmasın.

Cevap Yaz
0
0
HiHitlerAd (Jön) | 3 Ekim 2013, 16:32

Umarım Türkiye'de genel dağıtıma da girer. Portakal'daki yapımcılar. Dağıtın bu filmi.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz