Beren Saat: Benim Dünyam'da çok zorlandım

21.10.2013 10:23

Benim Dünyam filminde kör, sağır, dilsiz bir kızı canlandıran Beren Saat, rolü için işaret dilini öğrendi, bastonla yürüme dersleri aldı.

Bu cuma vizyona girecek olan ‘Benim Dünyam’ filminde kör, sağır, dilsiz bir kız olan Ela’yı canlandıran Beren Saat rolü için uzun bir ön hazırlık yaptı.

Set öncesi ve set süresince Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyon Başkanı Ercüment Tanrıverdi ile birlikte çalıştı. İşaret dili öğrenen Saat, aynı zamanda Altı Nokta Körler Derneği’nin okullarının öğretmenleri ile de çalışmalar yaptı. Saat bu çalışmalarda bastonla yürüme dersleri aldı.

‘Sesleri taklit etmek zordu’

Beren Saat, Ela karakterinde kendisini en çok zorlayan kısmın ise duyan bir insan olarak, duymayan birinin çıkardığı sesleri taklit etmeye çalışmak olduğunu belirtti.

Saat sözlerine şöyle devam etti: “O konuda Ercüment Tanrıverdi’nin yardımını aldım. Helen Keller’ın hikayesi olduğu için de hedeften çok şaşmadım. Keller’ın internetteki videoları benim için odak noktası oldu ve onun sesini nasıl kullandığıyla ilgilendim.”

Beren Saat’in Uğur Yücel’le başrolü paylaştığı ‘Benim Dünyam’ filmi 25 Ekim’de vizyona girecek.