Pembe Panter'in Yardımcısı Graham Stark Hayatını Kaybetti

31.10.2013 11:24

Pembe Panter filmlerinin ünlü oyuncusu Graham Stark, 91 yaşında öldü

 

Pembe Panter filmlerinin ünlü İngiliz oyuncusu Graham Stark, 91 yaşında hayata veda etti. Ünlü komedyenin ailesi, kısa bir süre önce felç geçiren Stark'ın Londra'daki evinde öldüğünü açıkladı.

 

Stark, Pembe Panter filmlerinde Peter Sellers'ın canlandırdığı Müfettiş Clouseau'un suratsız yardımcısı Hercule Lajoy rolüyle ün kazanmıştı. Oyunculuk kariyerine daha 13 yaşındayken Londra'daki Lyceum Tiyatrosu'nda sahneye çıkarak başlayan Stark, II. Dünya Savaşı yıllarında Sellers, Tony Hancock ve Dick Emery ile dünyayı dolaşarak cephedeki İngiliz askerlerine moral vermeye çalışmıştı.

 

Stark, Pembe Panter serisinin 1964'teki "A Shot in the Dark", 1976'daki "The Pink Panther Strikes Again", 1978'teki "Revenge of the Pink Panther",1982'deki "Trail of the Pink Panther" ve 1993'teki "Son of the Pink Panther" filmlerinde oynamıştı. "Victor Victoria", "Superman III" ve "Blind Date" gibi filmlerde rol alan Stark, 1970'de "Simon Simon" ve 1971'de de "The Magnificent Seven Deadly Sins" filmlerinin yönetmenliğini üstlenmişti. Aynı zamanda ünlü bir fotoğrafçı olan Stark, kendisi gibi oyuncu olan Audrey Nicholson ile evliydi.