Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Peter Sellers

Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love
Peter Sellers profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
111 oy
125 kullanıcının favorisi

Peter Sellers

İngiltere

8 Eylül 1925

24 Temmuz 1980

Peter Sellers Biyografisi

Richard Henry Sellers, bilinen adıyla Peter Sellers (1925-1980) İngiliz oyuncu. Blake Edwards'ın Pembe Panter serisindeki Müfettiş Clouseau karakterinin yanı sıra, birçok filmde değişik etnik kökenlerden gelen karakterleri başarıyla canlandırdı.

8 Eylül 1925'te Portsmouth'ta doğdu. Ailesi doğumda ölen kardeşinin anısına onu 'Peter' ismiyle çağırıyorlardı. Babası Protestan, annesi Yahudi olan Sellers'ın ailesi onu Bir Katolik okuluna verdi. Ailesi eğlence sektöründe çalıştığı için çocukluğunun büyük bir bölümü King's Tiyatrosu'da ve seyahat ederek geçti. Küçük yaşta girdiği eğlence dünyasını çok sevdi. Okuldan arta kalan zamanlarında ailesiyle çalışıyordu. Katolik okuluna başlamadan önce, Southsea'deki Miss Whitney's Dans Okulu ve Londra'daki Madame Vacani's Dans Okulu'na devam etmişti.

Gençlik yıllarında bir süre müzikle ilgilenmiş ve arkadaşlarıyla kurduğu bir caz grubunda davul, kitara ve banjo çalmıştı. 1964 yılında katıldığı Steve Allen Show'a kadar bu yeteneğinden hiç kimsenin haber olmamıştı. 18 yaşına basmasından kısa bir süre sonra 2. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Krallık Hava Kuvvetlerinde Havacı olarak görev yaptı. Burada arkadaşlarına yaptığı mini gösterilerle kendini sevdirdi. Şovları sırasında ünlü komedyenler Spike Milligan, Harry Secombe ve Michael Bentine ile tanışma fırsatı buldu.

Bu meslekte başarılı olacağını düşünerek BBC Radyo'da yapımcı olan Roy Speer'a telefon açtı. Speer'ı etkileyen oyuncu radyoda 'The Goon Show' adlı programı yapmaya başladı. Milligan, Secombe ve Bentine ile yaptığı 'The Goon Show'da 1949 yılına kadar en beğenilen programlardan biri oldu. Yarattığı absürd ve gerçekdışı karakterler ile dönem için değişik bir mizah uyguluyordu. Bu programda gösterdiği başarı ile gelecek yıllarda iyi bir komedyen olacağını gösterdi.

Bu başarısının ardından arkadaşları Milligan ve Secome ile birlikte birçok kısa skeçte yer alarak televizyon dünyasına adım attı. Oyuncu yönü keşfedilen Sellers, film teklifleri almaya başladı. Bu arada 1951 yılında Anne Howe ile evlendi. İlk rolü 1955\'de Alec Guinness'in komedisi olan 'The Ladykillers' adlı filmde oldu. Ancak 1958 yılında George Pal'ın büyük bütçeli müzikali Tom Thumb'a kadar uluslararası bir ünü olmadı.

Ardından hiciv komedisi olan 1959 yapımı I'm All Right, Jack ile ilk ödülü olan İngiliz Film Akademisi'nden 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü aldı. Aynı yıl 'The Mouse That Roared' adlı film ile artık dünyanın tanınan komedyenlerinden oldu. Bu filmde üç ayrı kişiyi canlandırarak -hatta bir tanesi kadındı- ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu gösterdi.

1960 yılında The Goon Show'un bitmesiyle artık kariyeri tamamen oyunculuğa döndü. Yine aynı yıl Hintli bir doktoru canlandırdığı 'The Millionairess' adlı filmde Sophia Loren ile birlikte rol aldı. Bu filmde Sophia Loren ile birlikte söylediği 'Goodness Gracious Me' adlı şarkı İngiltere'de müzik listelerinde 4 numaraya kadar yükseldi.

1962 yılında ünlü yönetmen Stenley Kubrick tarafından keşfedilerek Vladimir Nabokov'un romanından uyarlanan 'Lolita' adlı filmde rol aldı. Hemen bu filmin ardından Yine Kubrick ile 1964 yılında 'Dr. Strangelove: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb' adlı filmde çalıştı. Bu filmde Amerikan Başkanı Merkin Muffley, Dr. Strangelove ve Kaptan Lionel Mandrake adlı üç farklı karakteri canlandıran Sellers, başarılı oyuncuğu ile 1965 yılında ilk Oscar adaylığını kazandı. Yine 1965 yılında Woody Allen'ın ilk filmi olan 'What's New, Pussycat' adlı filmde oynadı.

1963 yılında Sellers, Pembe Panter (Pink Panther) serisine başladı. Serinin ilk filmi olan 'Pink Panther'da canlandırdığı Dedektif Clouseau karakteri büyük başarı kazandı.1964 yılında serini ikinci filmi 'Shot in The Dark'da yer aldı. Aynı yıl İsveçli oyuncu Britt Ekland ile evlendi. 1968 yılında 'Pink Panther' serisinin yönetmeni Blake Edwards ile seriden bağımsız olan Party adlı komedi filmde bir hintliyi canlandırdı. Tamamen karakter komedisi olan bu film ile komedi oyunculuğuna yeni bir bakış açısı kazandırarak, filmi kült filmlerden biri haline getirdi. 1970 yılında üçüncü evliliğini Avusturalyalı model Miranda Quarry ile yaptı. 1975 ve 1976 yıllarında uzun bir aradan sonra serinin devamı olan 'Return of The Pink Panther' ve 'The Pink Panther Strikes Again' adlı filmlerde rol aldı. 1978'de ise Peter Sellers'ın yer aldığı serinin son filmi 'Revenge of The Pink Panther'de oynadı.

Ertesi yıl ünlü Polonyalı yazar Jerzy Kosinski'nin senaryosunu yazdığı 'Being There' adlı filmde ilginç bir karakter olan Chance'i canlandırdı. İçinde komedi öğeleri barındırsa da konu olarak dram olan bu filmde Sellers sadece komedi oyuncusu olmadığını kanıtladı. Bu filmdeki oyunculuğu ile Oscar'a aday gösterildi ve birçok önemli ödül aldı.

1977 yılında İngiliz oyuncu Lynne Frederick ile dördüncü ve son evliliğini yaptı. Ancak sağlık durumu giderek bozulmuştu. 39 yaşında geçirdiği ilk kalp krizinden sonra giderek artan bir kalp rahatsızlığı başlamıştı. 1980 yılında 'The Fiendish Plot of Dr. Flu Manchu' adlı filmde rol adıktan kısa bir süre sonra 24 Temmuz 1980'de geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü. Ölümünün ardından ilgi kaybetmeyen oyuncunun hayatının anlatıldığı 'The Life and Death of Peter Sellers' adlı film 2004 yılında vizyona girdi. Başrolde Geoffrey Rush'ın oynadığı film Peter Sellers'ın hayatına dair ilginç detaylar içeriyor.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (22)

Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 17:59

Usta oyuncu Peter Sellers hakkında fikirlerimi paylaşıyorum : Peter Sellers (1925-1980), tüm zamanların en önemli komedi aktörlerinden biri idi.. 1951 yılındaki ilk sinema filminden, 1980'de hayata gözlerini yummasına değin 53 adet sinema filminde yer almış ve ayrıca önemli sayıda tv dizisinde görev almıştır.. The Ladykillers (1955) filiminde ilk önemli rolüne erişir ve 1960'lara kadar irili ufaklı komedi filmlerinde boy göstererek bu tür filmler için artık aranan ve önemli bir oyuncu olma özelliğini elde eder..The Pink Panther (1963) Müfettiş Jacques Clouseau karakterinin ortaya çıkmasına ve bir seriye dönüşmesini sağlayacaktır.. The Pink Panther, Blake Edwards'ın yönetiminde ve Sellers'in müthiş oyunculuğu ile komedi türünün en popüler eserlerinden biri haline gelmiştir.. Stanley Kubrick 1964 yapımı Dr.Strangelove filmi için Sellers'i tercih eder ve Peter Sellers gene rahatlıkla müthiş bir performans ile filme çok olumlu yönde katkıda bulunur.. Dr.Strangelove, Kubrick'in diğer başyapıtları 2001 A Space Odyssey (1968), A Clockwork Orange (1971) ve Barry Lyndon (1975) gibi başyapıtların öncülü olacaktr.. Film en iyi film dahil 4 dalda oscar adaylığı kazanır, Sight & Sound dergisinin 2002 yılı tüm zamanların en iyi filmleri anketinin yönetmenlerin katıldığı bölümde, 5.sırada ve Empire dergisinin 2008 yılı tüm zamanların en iyi 500 filmi anketinde 26.sırada yer alır... Sellers ve usta yönetmen Blake Edwards'ın işbirliği : A Shot in the Dark (1964) , The Party (1968) , The Return of the Pink Panther (1975) , The Pink Panther Strikes Again (1976) ve Revenge of the Pink Panther (1978) adlı filmlerle sürecektir.. '' Sellers, vefatından 1 yıl önce usta yönetmen Hal Ashby'nin, Jerzy Kosinski'nin 1971 tarihli romanından aynı adla uyarlanan başyapıtı Being There (1979) filmi ile gene oyunculuk dersi verir '' ve Melvyn Douglas en iyi yrd. erkek oyuncu dalında oscar ödülü kazanır

Cevap Yaz
0
1
clooneys (Amatör) | 27 Temmuz 2017, 03:41

peter sellers gerçekten usta bir aktör teşekkürler

0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 31 Ocak 2017, 17:34

the party filminde harika oynadı

Cevap Yaz
0
0
RobertBresson (Figuran) | 2 Eylül 2015, 22:24

Bana göre gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden birisidir özellikle Parti, D.r. Strangelove ve pembe panter serisinde harikadır toprağı bol olsun

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 24 Mayıs 2015, 21:31

Gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden biri kesinlikle.Lolita ve Dr. Strangelove filmlerind çalıştığı Kubrick ustanın deyimiyle suyun içine girdiği kabın şeklini alması gibi oynadığı karaktere bürünen eşsiz bir oyuncu.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 20 Mart 2015, 10:51

Bütün filmeri çok güzeldir ama benim favorim The Party , yazarken bile filmden kareler aklıma geliyor . Mutlaka izlenmeli

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz