Hitchcock Üzerine Ustalık Dersi

06.11.2013 09:54

Sinema dünyasının “gerilimin efendisi” olarak kabul edilen Alfred Hitchcock’un ilk dönem yaptığı dokuz sessiz film, British Council ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez gösterime sunulacak.

 

7- 17 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek programa paralel olarak, İngiliz sinema yazarı ve gazeteci Ian Haydn Smith, Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. yıl kutlamaları çerçevesinde üniversitede Hitchcock üzerine ustalık dersi ve söyleşi verecek. British Council, Boğaziçi Üniversitesi ve Mithat Alam Film Merkezi iş birliğiyle ‘Hitchcock9’ programı kapsamında 8 Kasım Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde İngiliz sinema yazarı ve gazeteci Ian Haydn Smith, ustalık dersi ve söyleşi düzenlenecek.

 

Programda ilk olarak, yönetmenin 1920’lerdeki sessiz sinema döneminden hayatta kalmayı başarmış ve İngiliz Film Enstitüsü (British Film Institute) tarafından onarılıp restore edilen dokuz filminden biri olan 'Kiracı' (The Lodger) filmi gösterilecek. Film gösteriminin ardından Hitchcock’un 50 yıllık sinema kariyerini yorumlayacak İngiliz sinema yazarı ve gazeteci Ian Haydn Smith’ten ustalık dersi ve söyleşi düzenlenecek. Ian Haydn Smith’in dersinin ve söyleşisinin moderatörlüğünü sinema yazarı ve eleştirmeni, aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Melis Behlil yapacak.

 

Sinemaseverlere açık ve ücretsiz olacak etkinlik saat 14.00’te başlayacak. İngiliz Film Enstitüsü’nün bugüne kadar gerçekleştirdiği bu en kapsamlı ve zor restorasyon projesi olan Hitchcock9, Alfred Hitchcock’un son derece kendine has stilinin evrimini sergileyen 9 filmini sinemaseverlerle buluşturacak.

 

Proje kapsamında gösterime girecek filmlerdeki hasarlar giderilip görüntü iyileştirildi ve yeni sahneler keşfedildi. Alfred Hitchcock’un dokuz film arasında yönetmenin 25 yaşında yaptığı kara komedi tarzındaki ilk filmi 1925 yapımı bir melodram 'Zevk Bahçesi' (The Pleasure Garden), 1929 yapımı sessiz filmlere geçiş döneminde İngiltere’de çekilen en iyi filmler arasında sayılan gerilim-polisiye Şantaj (Blackmail), 1928 yapımı 'Hafif Meşrep' (Easy Virtue), 1927 yapımı 'Yokuş Aşağı' (Downhill), 1928 yapımı 'Çiftçinin Karısı' (The Farmer’s Wife), romantik komedi ve melodram öğeleri içeren 'Şampanya' (Champagne), Hitchcock’un tek özgün senaryosu olan 'Ring', Hitchcock tarafından “ilk gerçek Hitchcock filmi” olarak nitelendirilen daha dışavurumcu gerilim örneği 'Kiracı: Sisli Bir Londra Hikâyesi' (The Lodger: A story of the London Fog) ve yönetmenin ilk döneminin en iyi ve en yetkin eserlerinden biri olarak görülen, bir aşk üçgenini anlatan son sessiz filmi 1929 yapımı 'Aşk Üçgeni' yer alıyor. Hitchcock’un bu sessiz filmleri, yönetmenin daha sonra çektiği ve tüm zamanların en meşhur yönetmeni olmasını sağlayan filmlerine ışık tutuyor.