Sinemalar.com

'Bir Destandı Çanakkale' Projesi

'Bir Destandı Çanakkale' Projesi
21 Mart 2008

"Toplumsal Girişimciler" ismiyle faaliyet gösteren platform, Çanakkale Savaşı\'nı konu alan Hollywood yapımı bir sinema filminin çekilmesini sağlamak amacıyla www.birdestandicanakkale.com adlı bir internet sitesi oluşturdu.

Bir Toplumsal Girişimcilik projesi olan “Bir Destandı Çanakkale”nin hedefi, Türk halkının desteğiyle projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gündemine gelmesini ve filmin en kısa sürede çekilerek 18 Mart 2009’da dünya çapında gösterime girmesini sağlamak.

Çanakkale Destanı’nı konu alan Hollywood yapımı sinema filminin, siteden verilecek oyların oluşturacağı toplum desteğiyle, Kültür Bakanlığı’na sunulması ve Bakanlığın projeyi sahiplenerek gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Şu ana kadar 3490 kişinin Çanakkale Destanı ile ilgili filme "evet" dediği sitede yer alan anket bölümünde ise filmi hangi yönetmenin çekeceği, hangi Türk ya da yabancı oyuncunun oynayacağı gibi sorulara da yer verildi.

Buna göre katılımcılar, Çanakkale Destanı ile ilgili filmi, yüzde 39,58 oyla ünlü Hollywood yönetmeni Steven Spielberg\'in çekmesini istiyor.

Ankette, Çanakkale filminde oynaması istenilen başrol oyuncuları için yerli ve yabancı olmak üzere iki seçenek sunuldu. Buna göre katılımcılar, yabancı oyuncularda yüzde 29,63 oyla dünyaca ünlü aktör Bruce Willis\'i, yüzde 16,67 oyla Brad Pitt’i ve yüzde 14,81 oyla Nicholas Cage’i tercih ediyor.

Katılımcılar Türk oyuncular arasında ise yüzde 37,74 oyla "Kurtlar Vadisi" isimli dizide "Polat Alemdar" karakteri ile tanınan Necati Şaşmaz\'ı filmde görmek istiyor. Kenan İmirzalıoğlu yüzde 20,75; Mehmet Aslantuğ yüzde 15,09 ve Nejat İşler yüzde 11,32 oyla diğer tercihler arasında. Seçenekler arasında bulunan Kadir İnanır ise şimdilik yüzde 1,89 ile ise an az oyu alan Türk aktör oldu.

Öte yandan, Sitenin "Filme isim bul" bölümünde ise katılımcılar, filme isim bulmaları için teşvik ediliyor.

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (25)

Avatar
emila (Profesyonel) | 6 Haziran 2009, 19:25

ne site açılıyor ne de daha başka bilgi var.film olmayacak mı acaba?işallah olur çanakkale'nin gerçek efsanesini dünyaya tanıtmak isteriz.

Cevap Yaz
0
0
mceylanm (Amatör) | 12 Nisan 2009, 16:50

Çanakkale Destanı'mız,  öyle Gılgamış ve türevindeki destanlara benzemez... Gerçek bir destandır... Bu destanı dünya zaten biliyor... ama yeni nesillere aktarım yapmak gereklidir mutlaka... Yabancı oyuncular oynamasın bu filmde derler, bence kesinlikle oynamalılar ve onlarda  etkilenmeli cevreleriyle birlikte... Etkilenmemeleri elde değil zaten... O topraklarda nefes alan bir oyuncu olarak bu yapımda da mutlaka yer almak isterim...  Çanakkale bizim göz bebeğimiz...  Tüm dünya bu destanı görsel profosyenellikle yapılmış bir film olarak mutlaka izlemeli...
 
Oyuncu   Metehan CEYLAN

Cevap Yaz
0
0
onur-47 (Artist) | 27 Ekim 2008, 22:37

aslında atatürkü russel crow süper oynardı

Cevap Yaz
0
0
lost-heroes (Artist) | 31 Mart 2008, 13:07

gerçekten çok iyi düşünülmüş.doğrusu çoğu kişinin düşündüğünü hayata geçirmeye yönelik iyi bir proje.içten içe bu filmin Türk yapımı olmasını isterdim.ama hollywood yapımı olursada dünyada daha çok kişinin dikkatini çekecektir.bir çok filmde gördüğmüz abartılmış kahramanlıklardan da kat be kat etkili olacağına da inanıyorum.inşallah bu film olur ve de seiçilen oyuncular üstlendikleri rolün hakkını verir.yarım bir iş olmasını istemem.

Cevap Yaz
0
0
NakloV (Profesyonel) | 25 Mart 2008, 16:03

Tarih ve savaş konulu filmleri seven birisi olarak bu tür konular üzerine izlediğim her filmden sonra(yabancı filmler)film ne kadar güzel olsa dahi içimde bir burukluk olmuştur.Filmin konusunda neden biz değiliz.Dünya üzerinde bu kadar şan ve şeref dolu bir tarihe sahip olan Türk milletini konu edinen dünya çapında bir yapım neden yok? diye hep sormuşumdur kendime.Projeyi başlatan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.Umarım gereken destek sağlanır ve dünya çapında Türk milletinin şanlı tarihini gösteren bir film izleme fırsatını yakalarız.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz