Sinemalar.com

‘Atatürk’ Filmi Projesi

‘Atatürk’ Filmi Projesi
1 Nisan 2008

‘Atatürk’ün yazdığı senaryo, Biray Dalkıran’ın yönetmenliğinde film oluyor.

Ata\'ya layık bir senaryo bulunamadığı için 50 yıldır yapılamayan \'Atatürk\' filmi; Ulu Önder\'in ölmeden bir yıl önce Türkiye\'nin ilk sinemacılarından Münir Hayri Egeli ile birlikte yazdığı senaryoyla çekilecek.

Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu\'nun öncülüğünde başlatılan proje; Ata\'nın manevi kızı Ülkü Adatepe, Atatürk araştırmacısı ve yazar İlknur G. Kalıpçı ve Prof. Ercan Çitlioğlu\'nun desteğiyle gündeme getirildi. Orjinalinin \'Milli Kütüphane\'de bulunduğu belirtilen ve Atatürk\'ün, Münir Hayri Egeli ile birlikte yazdığı 137 sayfalık senaryo; direkt olarak filme uyarlanacak. Ata\'nın yazdığı senaryoda, yaşadığı dört ayrı gönül ilişkisi de yer alacak.

\'Atatürk\' filmi projesini, Sümer Ezgü\'nün Ata\'yı canlandırdığı \'Sarı Zeybek\' kısa belgeselini çeken ekip hazırlayacak. Projenin yapımcılığı ve yönetmenliğini Biray Dalkıran üstlenecek. Film için 10 kişilik \'bilim kurulu\' oluşturulacak; 81 ilin sivil toplum kuruluşlarının desteği alınacak.

Atatürk\'ün vasiyeti olan bu filmi çekmenin kendisi için şeref olduğunu dile getiren Biray Dalkıran, \'Biz ön provayı \'Sarı Zeybek\' filminde yaptık. Kostüm, makyaj, dönem atmosferi konusunda ekibimizi test ettik\' dedi.

Dalkıran, şu bilgileri verdi: \'Filmde; Ata\'nın sanata bakışı, duyguları, savaş sahnelerindeki hisleri yer alacak. Önümüzde uzun ve zor bir süreç var. Ata\'nın 137 sayfalık senaryosuna bağlı kalmak zorundayız. Bir vasiyeti gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Atatürk\'ün kötü bir senaryo yazmasına imkan yok çünkü; mucize bir adamdan bahsediyoruz. O dönemi çekeceğimiz için senaryoyu günümüzün diline çevirme çabası da olmayacak.

\'Atatürk\' filminin çekilmesine öncülük eden Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Başkanı Hasan Ekşi, maliyetle ilgili şunları söyledi: \'Öngördüğümüz maliyet, 8-10 milyon dolar. Normalde çok daha yükseğe çıkması gerekiyor ama sponsorlarımız destek verecek. Hükümet, Genelkurmay ve Valiliklere de destek için başvuracağız.\'

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (23)

Avatar
nejdet_bardak (Amatör) | 30 Aralık 2013, 23:35

Gelin ve görün! Sarı Zeybek ve Vals !!! Atatürk'ün tarzıyla, Atatürk'e çok benzeyen Nejdet Bardak'tan izleyin. Saygılarımla.

Cevap Yaz
0
0
disqotech (Profesyonel) | 20 Ağustos 2010, 06:13

gerçekten güzel bir haber, haber için tebrikler ve teşekkürler.

Cevap Yaz
0
0
kdemirsoy (Amatör) | 17 Haziran 2009, 13:06

herkese merhaba;
öncelik Atatürk gibi bir insanın Türk Ulusu içinden çıkması hiçbir ülkeye nasip olmamıştır.Bu yüzden her zaman onun izinde olmak ve onun görüşlerini benimsememiz gerekmektedir.
Ben Atatürk'le ilgili çekilen her türlü film ya da belgeselde onu canlandırmak istiyorum.Bu konuda bana yardım edebilecek kişilerle iletişim kurmak istiyorum.


teşekkürler...

Cevap Yaz
0
0
Nejdet-BARDAK (Amatör) | 29 Ağustos 2008, 09:28

Tüm Atatürk Filmleri ile ilgili haberleri yakından takip ediyorum. Bu konuda tüm katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.Büyük başarıdır. Sümer Ezgü, Haluk Bilginer, Rutkay Aziz, Ali can, Fuad Kavur, Biray Dalkıran ve tüm oyuncu, senarist ve tüm yönetmenlerin bu yöndeki çalışmalarını takdirle karşılıyorum.Bir Türk vatandaşı olarak ve çevremde de Atatürk'e benzetilmem yönüyle bu rolde oynamaya ben de varım. İddialıyım,en iyisini yapmak için herşeyimle varım. 28 Ekim Hürriyet gazetesi ekinde, superonlıne de google den Nejdet Bardak Atatürk rolüne talip şeklinde girildiğinde. Bir mankenlik ajansında Atatürk kıyafetleri defilesi yapılırsa bana da yer verileceği ve buna benzer girişimlerde. Sayın Biray DALKIRA'a da döküm gönderdim. Şansımın ve yapabileceğim irademin çok yüksek olduğu inancımla varım Atatürk'ün elyazısının aynısını yazıyorum ve oynadığı zeybeklerden birkaç tanesini de oynuyorum,duruşları ve bakışlarımla çevremde de her zaman benzetilmekteyim. Eğitimci, Atatürkçü yaklaşımlarımla, yaşam biçimimle her konuda verildiği takdirde başaracağıma gönülden inanıyorum. Yüz yüze görüşmelere hazırım. Temennim odur ki bu film en layıkıyle başarılacaktır. Yabancılardan yardım almaya asla gerek yoktur.Saygılar sunuyorum.

Cevap Yaz
0
0
lord87 (Dublör) | 27 Mayıs 2008, 11:12

Türkiyenin kurucucu asil ve lider bir kişiye yapıyan en iyi görev çünkü unutturmak isteniyor.İlke ve İnkılaplarını yok sayılıyor.Ülkesini bu kadar seven ve onun izinde giden onlarca kahramanların niyeti neydi.Unutturulmak mı? Gerçekten de ses getirecegine inanıyorum.Bu günlerde böylesine projelere imza atmak lazım yapacak olanlara teşkkürler ederim.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz