Sinemalar.com

Sinema Desteğine +18 Engeli

26 Aralık 2013

'Sinema Filmlerinin Desteklenmesi' yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre, destek verilen sinema filmlerinin, "+18" ibareli olması durumunda bakanlık filme sağladığı desteği geri alacak.

 

Milliyet'in haberine göre özel tiyatrolara destek için “genel ahlak kurallarına uygun” oyun sergileme şartı getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı, benzer bir kriteri sinema filmleri için de uygulamaya koydu. 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sinema Filmlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, ülke içinde yerleşik gerçek ve tüzel kişiler yönetmelikte öngörülen hükümler çerçevesinde destek başvurusunda bulunabilecek, yabancı yapımcılarla gerçekleştirilecek ortak yapımlarda yönetmen için bu koşul aranmayacak. 

 

VİZYON ŞARTI

 

Yeni yönetmeliğe göre, yapım desteği sağlanmış sinema filmi projesinin senaryosunda proje bütünlüğünü bozacak nitelikteki esaslı değişiklikler olması ya da senarist değişikliği halinde Destekleme Kurulu’nun veya bakanlığın onay vermesi zorunlu olacak. 

 

Yönetmelikteki en dikkat çekici değişiklik ise, sinema filmlerine de destek için “ahlak kriteri” getirilmesi oldu. Bu kapsamda destek verilen sinema filminin, 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygun görüldüğüne dair işaret ve ibare kullanmasının zorunlu tutulması halinde, bu projeye sağlanan destek geri alınacak. Yönetmelik değişikliğine göre, destek alan sinema filmleri, mutlaka Türkiye’de vizyona girmek zorunda olacak.

Popüler Yorumlar

seko7356 (Profesyonel) | 25 Aralık 2013, 19:36

"adı konsa diktatörlük derdim sansürlemeye" demişti sevdiğim bir adam.

1
7
OrionWS (Amatör) | 26 Aralık 2013, 20:55

tam bir saçmalık.. kemal sunal filmlerinde bile eşekoğlueşek kelimesi sansürlü... rtük olsun kültür sanat bakanlığı olsun.. hep boş işlerle uğraşıyo... gerçekten saçma sapan işlerle uğraşılıyo..

0
5

Tüm yorumlar (15)

Avatar
moonday (Amatör) | 26 Aralık 2013, 23:36

Kafa basmıyor mu sizin ? Adamlar sadece porno filmler için devlet desteği vermiyor! Tabi siz alışmışsınız genel evlerin kurban kesilerek açılmasına. Sizin devriniz sona erdi. Osmanlı ruhu geri dönüyor. Oturduğunuz yerde çatlayabilir ya da sokaklarda polisle çatışabilirsiniz ama sonuç değişmeyecek

Cevap Yaz
6
5
moonday (Amatör) | 29 Aralık 2013, 12:16

Mevcut beyinlerinizle başka türlü eleştiriler yapmanızı zaten beklemiyordum :D Adam benim ingilizce nickim ve hollywood resmimle eleştirmiş bir diğer aptal da beni osmanlı sınavına sokmuş ama benzin 5 tl diye devleti kötülemiş. Benzinin neden 5 tl olduğunu bilmeyen ve osmanlının ne kadar büyük bir medeniyet olduğunu bilmeyen kemalist beyinli arkadaşlarım gidin atanızın mezarında ağlayın belki sizi kurtarır :D

0
5
Icarus (Dublör) | 27 Aralık 2013, 17:29

arkadaşı osmanlı ile ilgili sınava soksak 10 puan bile alamayacağına kalıbımı basarım gelmiş burda osmanlı ruhundan bahsediyor tam bi komedi.osmanlı ruhuymuş geçeceksin sen onları onlar benzin 5 tl olmadan önceydi.adamlar ülkeyi soydu soğana çevirdi vatandaşı özel şirketlerin insafına terketti bunların taş devrindeki kafalarında hala osmanlıya geri dönecez.atatürk olmasaydı ya şeyhtin ya molla nerde kalmış sinema sitesinde yorum yazmak.

1
1
atakansanli (Amatör) | 27 Aralık 2013, 01:17

İngilizce nickiyle,hollywood resmiyle Osmanlı ruhu satıyorsun. Ancak bu kadar aptal olunabilir. Alın size AKP nin klasik bir yoldaşı.

2
4
arrowTmoon (Dublör) | 27 Aralık 2013, 00:00

kafasının bastığını sanan aciz bi vatandaşımız sen bu kafayla osmanlıya ruhunuda gidersin asya hun devletine hatta yontma taş devrine de gidersin. sana asıl layık yer orası yontma taş devri.

2
2
jackrabbit (Dublör) | 26 Aralık 2013, 23:56

Yapma Volkan bee yapmaa

2
3
Icarus (Dublör) | 26 Aralık 2013, 23:26

iranı solladık

Cevap Yaz
3
2
arrowTmoon (Dublör) | 26 Aralık 2013, 22:48

bizim bu ülke bu kafayla sinemayı hiçbiyere taşıyamazlar. tv lere sansür koydular anladık aileler , çocuklar var ama sinemaya böyle kısıtlama bi sansür getirmeleri çok saçma, ne izleyeceğimizden sizene arkadaş gidin başka şeylerle uğraşın, ayakkabı kutularına bakın.
bu sansür neye dayanarak konuluyo dini örfi adetlerimizi kullanıp yok bu film bize örtüşmez falan filan. bu zamana kadar yoktuda şimdi mi örf adetlerimiz aklınıza geldi. aklı olan gideceği filmi bilir, ailesiyle izleyecek kişiler ona göre film seçer.
ne yazıkki zaman ilerledikçe biz geriye gidiyoruz.

Cevap Yaz
2
4
ewoix (Amatör) | 26 Aralık 2013, 22:11

Adam diyor kimse demesin Türk sineması neden gelişmiyor.Türk sinemasından adam akıllı film mi çıktıda gelişmedi yav arkadaş kendinizi kandırmayın senaryoların hepsi aynı bir köyde komedi doğru düzgün bir aksiyon,macera,korku yada daha değişik tür bi komedi çekildini gördünüz mü yok?E bu böle devam etcek hep aynı senaryoları derleyip derleyip bize yolluyorlar.+18 yasak gelmesinin neyine tepki gösteriyorsunuz erotik filmlere baya değer veriyor olmalısınız yoksa bunun başka bir açıklaması olamaz!!!

Cevap Yaz
1
4
DanTey (Amatör) | 26 Aralık 2013, 21:56

Zaten filmlerimizin alayı kızlı erkekli cinsel objelerden ibaret bir boka yaradı mı bugüne kadar ? bu saatten sonra yaramazda yönetmelik doğru adım atmış

Cevap Yaz
1
5
Görüşleriniz