Üç Yol Fecr Film Festivali’nde

03.01.2014 13:52

Antalya ve Malatya Film Festivallerindeki gösterimlerinden sonra Üç Yol filmi 1-10 Şubat 2014’te gerçekleşecek olan Fecr Film Festivalinin Uluslararası bölümü olan ‘Cinema of Salvation’ bölümünde yarışmaya hak kazandı.

 

2007 yılında Tahran Sanat Üniversitesinde Sinema yüksek lisansını yapan Üç Yol’un yönetmeni Faysal Soysal, yıllar sonra İran’da ilk uzun metraj filminin uluslararası gösterimine konuk olacak. Üç Yol’un Post Prodüksiyonunda birçok İranlı sanatçı rol aldı. Müziğini şu an Yo Mo Ma ile Silk Projesini gerçekleştiren dünyaca ünlü Kemançe virtiözü Kayhan Kalhor, Ses Tasarımını Burak Topalakçı ile birlikte İran’ın eski ve usta mixçilerinden Mohsen Roshan, Kurgusunu; aynı zamanda sürrealist ressam ve animatör olan Farshad Nekoomanesh ve Renk Tasarımını Hootan Hagh shenas yaptı. 25 Ekim’de Pinema’nın dağıtımı ile vizyona giren Üç Yol filmi Türkiye’deki ancak bir hafta gösterimde kalabilmişti. 

Kısa filmlerinden aldığı ödüllerle tanıdığımız Faysal Soysal’ın ilk uzun metraj filmi olan ‘Üç Yol’, Modern dönemde her şeye yabancılaşan ve rüyalarını kaybeden insanı temsilen bir şairin Yusuf gibi kendi kuyusunu aramasıyla başlıyor. Batmanlı şair Bünyamin, Mostar’da toplu mezarlar, savaş sonrası kayıplar, intiharlar ve vicdan azaplarının içinde boğulmuşken Boşnak Psikolog Zrinka, Züleyha olup rüyalarında aradığı aşkı getiriyor kendisine. Bünyamin geçmişiyle yüzleşmek için Hasankeyf’e döndüğünde Zrinka ondan haber alamayacak. Malabadi ve sonrasında Hasankeyf’e gelen Zrinka’yı Bünyamin’in anlatmadığı başka sürprizler bekleyecektir.  Şiirsel ve gerçeküstü görüntüleri, plan-sekans mizansenleri ve sanat yönetmenliğindeki renk ve doku çeşitliliği ile Türk Sinemasında yeni bir dil var etmeye aday Üç Yol filmi yapım özelliği ile ilkleri barındırıyor.