Festival Başladı!

09.05.2008 10:29
Festival Başladı!

11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı. Festival programı Türkiye ve dünyadan kadın yönetmenlerin katılacağı film gösterimleri ve söyleşilerle dolu dolu.

FESTİVALDE DÜN (8 MAYIS)

11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Devlet Opera ve Bale’de yapılan görkemli bir törenle başladı. Başak Köklükaya ve Altan Gördüm’ün sunuculuğunu yaptığı gecede Nilüfer Aydan “Uçan Süpürge Onur Ödülü”nü, Meral Çetinkaya “Bilge Olgaç Başarı Ödülü”nü aldılar.

FESTİVALDE BUGÜN (9 MAYIS)

Festivalde bugün İran sinemasının yükselen yıldızı Mania Akbari ‘On’ ve ‘10+4’ filmleriyle konuk olacak. Akbari gösterimlerin ardından seyircisiyle buluşacak.

Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) Ödülü için Türkiye adına yarışacak Fikret Bey’in yönetmeni Selma Köksal da filmin ardından gelecek soruları yanıtlayacak.

Yönetmenli gösterimlerden biri de ‘Lilit’in Kızkardeşleri’. İlk filmi ‘Gündelikçi\'yle pek çok festivalden ödül alan Emel Çelebi yeni filmini konuşacak.

Ahmet Çadırcı’nın Uçan Süpürge Onur Ödülü’nün bu seneki Sahibi Nilüfer Aydan üzerine yaptığı belgeseli ‘Çocuk Yüzlü Kadın: Nilüfer Aydan’ da ilk kez gösterim olanağı bulacak.

Günün öne çıkan filmlerinden birisi de ‘Pastacı’. Festivalin “Anısına” bölümünde gösterilecek bu keyifli filmin yönetmeni iki sene önce öldürülen bağımsız sinemanın prensesi Adrienne Shelly. Altyazı sinema dergisinin özel gösterimiyle Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak olan filmin ardından Elizinn pastanelerinin ‘lezzetli’ bir sürprizi olacak.

Nilüfer Aydan Altındağ’da

Altındağ Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Sinemamız’ bölümünde Nilüfer Aydan’ın Göksel Arsoy’la birlikte oynadığı ‘Şehirdeki Yabancı’ Altındağ Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ücretsiz gösterilecek. Halit Refiğ’in 1963’te çektiği ve dönemin Türkiye’sini etkileyici gözlemlerle yansıtan filmdeki oyunculuğuyla Aydan’a Moskova’dan Nişan Ödülü verilmişti.

Gösterimin ardından Nilüfer Aydan’ın katılacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

FESTİVALDE YARIN (10 MAYIS)

Festival 33 sene sonra bir araya gelecek İlerici Kadınlar Derneği’ne (İKD) evsahipliği yapıyor. Kırmızı çatkıları ve karanfilleriyle 70’lerin ortasında kadın hareketinin önemli simgelerinden olan İKD’li kadınlar, “Bir Zamanlar İKD/Kadınların Bitmeyen Mücadelesinde Karanfilli Bir Uğrak” başlıklı söyleşide dünden bugüne değişen kadın hareketini ve Türkiye’yi konuşacaklar. Söyleşinin öncesinde ‘Hannelore Mabry’ ve ‘Çiçekler Simone de Beauvoir İçin’ adlı filmler ücretsiz gösterilecek.

Emmanuelle Cuau’nun festivallerde çok beğenilen filmi ‘Çok Mersi’nin  (Trés Bien, Merci) ise traji-komik bir öykü anlatıyor. Sıradan bir hayat süren Alex’in bir gün sokakta kimlik kontrolü yapan polislerce gözaltına alınmasını anlatan bu ilginç komedi Fransa adına yarışıyor. Filmin gösteriminde yönetmen Cuau da bulunacak.

Fransa-İsrail ortak yapımı ‘Denizanası’nın (Meduzot) iki yönetmeni var: Shira Geffen ve Etgar Keret. Cannes Film Festivali’nden “Altın Kamera Ödülü”yle dönen film, insanlık durumlarına dair çokparçalı öyküler anlatan şaşırtıcı bir yapım.  

Hollanda’dan katılan ‘Gerçek Aşk Kördür’ (Blind) ise sinemada gerçek bir aşk öyküsü izlemeye hasret kalanların damağında hoş bir tat bırakacak. Etkileyici görüntüleri ve müziğiyle öne çıkan film, aşkın gerçekten de kör olup olmadığını sorguluyor. Yönetmen Tamar van den Dop da Ankara’da olacak ve filminin gösteriminin ardından seyircilerle sohbet edecek.

2008 Oscar’larında adı sıkça anılan ve katıldığı festivallerden pek çok ödül toplayan ‘Savages Ailesi’, Radyo ODTÜ özel gösterimiyle 11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde. Bilinen ama konuşulmayan bir konuda, yaşlanmanın gerçekleri ve güçlükleri hakkında yeni sözler söyleyen bu bağımsız yapım Ankara’daki ilk gösterimini bugün Uçan Süpürge’de yapacak.