Sinemalar.com

Hollywood’da Türkiye Tanıtımı

31 Mart 2014

ABD’nin Los Angeles kentinde bu yıl 29’uncusu düzenlenen Uluslararası Film Komisyonları Birliği Lokasyon Fuarı’nda, Türkiye’nin film platosu olabilecek cazibe mekânları Hollywood’lu film yapımcılarına tanıtıldı.

 

Dünyanın en büyük film şirketlerinin bulunduğu Los Angeles'ta Hollywood yapımcılarına çekecekleri yüksek gişeli filmlerde plato olarak kullanmaları için Türkiye'nin cazibe mekânları tanıtıldı. Bu yıl 29'uncusu düzenlenen Uluslararası Film Komisyonları Birliği Lokasyon Fuarı'nda Hollywood filmlerinin yapımcılarını çekmek için ülkeler birbiriyle yarışırken, Türkiye de fuarda bir stantla yer aldı. Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkan Yardımcısı ve Los Angeles Temsilcisi Erdal Aktan, film sektöründe yer pazarlamasının önemine değinerek, Türkiye'nin bu alanda biraz geri kaldığını ancak tanıtımını daha etkili yaparak bu açığı kapatmaya çalışacaklarını söyledi. Aktan, "Amerika'da her eyaletin bir film komisyonu var. Bu alanda ülkemiz maalesef şimdiye kadar yetersiz kalmış. Dünyanın çeşitli ülkelerinden film yapımcıları hizmet almak istediklerinde, ilk olarak bu komisyonları arıyor. Türkiye'de muhatap bulamamaları bir eksiklikti, biz de bundan yola çıkarak Türk Film Komisyonu'nu kurduk" diye konuştu.

 

Türkiye’ye ilgi artıyor

 

Bazı sahneleri Türkiye’de çekilen ve gişede büyük başarı sağlayan ‘Argo’ ve ‘Skyfall’ gibi filmlerin ardından yabancı yapım şirketlerinin ilgisinin Türkiye üzerinde yoğunlaştığını kaydeden yapımcılar, Türkiye’nin Ortadoğu ve Avrupa’yı bir arada yansıtabilen mekânlarıyla, sektörde farklı bir iddiaya sahip olduğunun altını çiziyor. 6 kıtadan 300’ün üzerinde film komisyonunu temsil eden AFCI Uluslararası Film Komisyonları Birliği, 1975 yılından bu yana sektörü buluşturan önemli etkinliklere imza atıyor. 

 

Haber Kaynağı blogcu.com

Tüm yorumlar (4)

Avatar
m_d_nacar (Amatör) | 31 Mart 2014, 22:55

woody allen Bütün avrupa üzerrinde film çekiyor bence o adam istanbula gelip film çekmeli öyle o bu filmden bir iki parça gösterilmekle olmaz reklammı yapılacak primmi kazanılacak şu şirketler woody alleni getirmeli tabi bi zahmet scarletle penelopeyide istiyoruz :D

Cevap Yaz
0
0
mtufan_bozkurt (Amatör) | 31 Mart 2014, 19:15

taken 2 filmini izleyenler bilir türkiyedeki polis arabalarının hepsi murat 131 gibi gösterilmiş.ben sokaklarda bunu görmüyorum ve destek verilmediğini düşünüyorum.yabancı filmlerin türkiyeye gelmesi bulunmaz bir nimet.çünkü yurt dışında çok izleyen var ve iyi bir izlenim vermeli. murat 131 iyi izlenim vermeyi başaramaz.üstelik polis arabalarımız o bile değil

Cevap Yaz
0
0
seko7356 (Profesyonel) | 31 Mart 2014, 14:42

Hollywood filmlerinin burada çekilmesi güzel bir olay. Ancak adamlardan bir şeyler kapmak lazım hazır buraya geliyorlarken.

Cevap Yaz
0
0
eski_dede (Figuran) | 31 Mart 2014, 14:26

Zaten aşağıdayız daha ne kadar yukarıdan bakabilirler .

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz