Sinemalar.com

Türk Avukat Noah İçin Mahkemeye Başvurdu

8 Nisan 2014

4 İslam ülkesinde yasaklanan "Nuh: Büyük Tufan" filmi için Türkiye'den de bir avukat mahkemeye başvurdu.

Avukat Yusuf Erikel, "Nuh: Büyük Tufan" filminin gösterilmesinden önce, "filmin, senaristin kurgusu olduğu ve Kuran-ı Kerim'de bahsedilen Hz. Nuh ile alakası olmadığına" ilişkin bir metnin yayımlanması için İstanbul Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesine başvurdu.

 

Başvuruda, Türkiye'deki sinemalarda yayınlanan, DVD kopyaları da piyasaya sürülecek olan filmin "Allah'ın peygamberi Hz. Nuh'un şahsiyetini rencide ettiği ve inançlara aykırı olduğu" ifade edildi ve bu nedenlerle filmin gösteriminden önce şu metnin yayımlanmasına karar verilmesi istendi, "Saygıdeğer izleyiciler, seyretmekte olduğunuz bu film, tamamıyla filmin senaristinin kendi kurgusu olup, bu filmdeki Hz. Nuh karakterinin ve anlatılan olayların İslam inancıyla, Kuran-ı Kerim'de bahsedilen Büyük Peygamber Hz. Nuh ile alakası yoktur. Hz. Nuh, Kuran'da övülen büyük bir peygamber olup, İslam inancına göre peygamberler günah işlemekten münezzehtir. Saygılarımızla siz sayın izleyicilere duyurulur."

 

İhtiyati tedbir talebinde "karşı taraf" Kültür ve Turizm Bakanlığı ile filmin yayın hakkı sahibi şirket olarak gösterilirken, mahkemeden, kararın bir nüshasının bakanlık, bakanlığın il müdürlükleri ve RTÜK'e gönderilmesi de talep edildi.

Haber Kaynağı ntvmsnbc.com

Popüler Yorumlar

armada666_WF34 (Amatör) | 8 Nisan 2014, 13:16

filmin adı noah çeken adam hrıstiyan feyz aldığı uyarladığı kitap İncil. "Kuran-ı Kerim'de bahsedilen Hz. Nuh ile alakası olmadığı" beyanatı veriliyor. Salakmısınız nesiniz nasıl bir beyin yapınız var anlamıyorum ki.

3
8
jackrabbit (Dublör) | 8 Nisan 2014, 20:27

Herkesin ayrı Hz. Nuh'u yoktur arkadaşlar fakat her inançta farklı tasvirler olabilir. Hayır böyle bu uyarı olsa size zararı ne olacak ki, sansür karşıtı ve şuan ki hükümetten memnun olmayan biriyim de her olayda haklı ya da haksız karşı tarafın hassasiyeti ne diye düşünmeden isyan çıkarılmamalı. Diğer insanların görüşünü adam gibi anlamadan hakaret etmek de yobazlıktır. Malesef sadece din i kullananlara yobaz diyoruz.

0
4

Tüm yorumlar (16)

Avatar
HeRGeCe2 (Dublör) | 6 Şubat 2015, 11:17

Altı üstü fantastik bir film. tabiki de kurgu olacak

Cevap Yaz
0
0
abdulkadir3457 (Amatör) | 31 Ağustos 2014, 17:56

çok doğru bir karar olmuş eğer bir peygamberin hayatını konu alıcaksanız kuran ı kerim e bakarak konu alın saçma sapan gerçekdışı şeyleri peygamberlere bulaştırmayın

Cevap Yaz
0
2
UlrichAndrew (Amatör) | 2 Mayıs 2014, 13:43

Bu yapılan tamamen bir saçmalık. Adı üstünde bu bir film. Tamamen kurgu.Film insanlar eğlensinler diye yapılıyor. Her şeyi dine bağlamak zorunda değilsiniz. Belki izleyen hristiyan belki ateist belki müslüman. Sonuçta bir film. Sadece izleyin ve eğlenmenize bakın. Her şeyi abartmayın.

Cevap Yaz
2
2
eslemce (Amatör) | 24 Nisan 2014, 15:09

Sanki Hz. Nuh u sizden öğrenmişler kendi kitaplarında Nuh yok mu ? diye komik söylemlerle filme tepki gösterenlere tepkili olanlar, hangi dinin de hangi kitabın hangi öğretinin Nuh' u bu? Film yasaklanmasın yasaklansın izlensin izlenmesin ayrı bir konu ama böyle bir filmin adı neden Nuh ki? Tufan olsaydı, yok oluş osaydı ya da gemi olsaydı ne bileyim ama neden Nuh ...

Cevap Yaz
1
0
sda_ylmz_3 (Amatör) | 12 Nisan 2014, 18:56

salak kelimesini ne kadar basit kullanıyorsunuz bu filmi de o kadar basit izlemişsiniz. asıl siz o kafanıza yerleştirin ki Allah (c.c.) ın indirdiği tüm peygamberler ve tüm sayfalar 4 büyük kitap aynı amaç için varlar. o dinde ayrı bu dinde ayrı değil. hiçbir peygamberin Allah'ın emrine itaatsizliği söz konusu olamaz öyle olsa peygamber olmazlar. insanların kendi yorumuyla değiştirdiği 4 incil var. bu film yada benzerleri sizin gibi basit düşünen SALAKLARI etkiler ancak. bunun 21. yüzyılla alakası yok. mö. yaşanan neyse 50. y.y. da da aynıdır. değişmez değiştirilemez.

Cevap Yaz
3
4
gozdeniss (Amatör) | 25 Mayıs 2014, 20:12

be mana godumun çıkardığı, allahta yok peygamberde, zamanında birkaç zeki filozof kendi beynine göre kurallar koymuş, uzay çağındayız hala inanıyor millet. salak diyen kişinin suratın bakıp adam diyen varmıdır acep

2
0
mahmud_karaca_7 (Amatör) | 26 Nisan 2014, 19:51

geldi cahile anlat bunları...

0
0
umut666 (Dublör) | 13 Nisan 2014, 15:08

eğer yapılan filmi ciddeye alıyosa işte saf salak budur şu önyagılarınız dan bi kurtulamadınız o yuzden olduğumuz yerde sayıyoruz film piyasası olarak çok basit bi şaka bile dine yönelikse okadar abartılıp büyütülüoki o filmin yapılma amacı insan lara heyecan yaşatmak ve izlerken mutlu etmek ama bu düşünce ona bile izinvermiyor işte işte salak lık bu
bana göre

2
1
Görüşleriniz