Sinemalar.com

Üniversiteler Nymphomaniac ile Sansürü Sıfırlıyor

8 Nisan 2014

Lars von Trier'in Türkiye’de sinemalarda gösterimi yasaklanan filmi “Nymphomaniac” “sansürü sıfırladık” diyen üniversitelilerce perdeye taşınıyor.

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sinema Topluluğu (ODTÜ SİTop) , Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü (bü(s)k), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Taşkışla Sinema Topluluğu , İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş Sinema ’nın düzenlediği gösterimler bugün ve yarın kampüslerde gerçekleşecek.

 

Dört üniversiteden dört öğrenci kulübünün açıklamasında şu ifadeler yer alıyor.

 

"Bir demokrasi trolü olan 'uzun adam'ın her söylemini eyleme dönüştüren devlet bürokrasisiyle karşı karşıyayız.

 

"BÜ(S)K, ODTÜ SiTop, İTÜ Taşkışla Sinema ve İstanbul Üniversitesi Diş Sinema olarak yasaklara ve antidemokratik uygulamalara karşı, gösterimi yasaklanan NYMPHOMANIAC filmini eşzamanlı perdeye taşıyarak 'sansürü sıfırlıyoruz.

 

"Sokakta katil, evinde hırsız hükümet; sinema öldürüp avm yapıyor, fonlarımızı çalıp muhafazakar sanat üretimini dayatıyor.

 

"Tüm antidemokratik, baskıcı, otoriter uygulamalar karşısında filmsever herkesi sinemalarına, üretimlerine, özgürlüklerine, söz söyleme haklarına; hayatlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz."

 

14 Mart Cuma günü vizyona girmesi beklenen “Nymphomaniac” filminin Türkiye çapında sinemalarda gösterilmesi 3 Mart’ta yasaklandı.

 

Vizyona girecek filmleri değerlendiren Değerlendirme Sınıflandırma Alt Kurulu, filmi izledikten sonra herhangi bir değerlendirmede bulunmadan kararı Değerlendirme Sınıflandırma Üst Kurulu’na bıraktı.

 

Üst Kurul iki üyenin itirazlarına karşın filmin sinemalarda gösterilmemesine karar verdi.

 

!f İstanbul Film Festivali'nde Lars von Trier tarafından sansürlenmiş versiyonuyla gösterilen film İstanbul Film Festivali bünyesinde izleyiciyle buluşuyor.

 

"Nymphomaniac", 50'li yaşlarının başındaki bir kadının çocukluğundan itibaren ilişkilerini anlatıyor. Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Christian Slater, Jamie Bell, Uma Thurman, Willem Dafoe gibi oyuncuların rol aldığı film, geçen ay Berlin Film Festivali'nde sansürsüz olarak gösterilmiş ve eleştirmenlerden övgüler almıştı. 

 

Gösterimler:

 

ODTÜ, Pazartesi/Salı, 19:00, Fizik U-3 Amfisi

 

Boğaziçi Üniversitesi, Salı 17:30, İbrahim Bodur Salonu

 

İTÜ, Salı 19:00, Taşkışla Salon 213

 

İÜ, Çarşamba 16:30, Prof. Dr. Altan Gülhan Salonu 

Haber Kaynağı bianet.org

Popüler Yorumlar

K.Lazarus (Dublör) | 8 Nisan 2014, 20:16

Namussuzluğun ahlaksızlığın adı sanat olmuş...izleyin kardeşim izleyin hatta çıkın sizlerde sokaklarda icra edin sonra da neden genç nesil bu kadar bozuk diye çıkıp proflarınız sağda solda edebiyat yapsın... Çok mu merak ediyorsunuz çok mu hoşunuza gidiyor bir kadının iki erkeğin arasına girmesi ? :D Sonra gelip kadınlar seks objesi olarak görülüyor diye sokaklara inmeyiniz.. Bu arada, Filmin bitiminden sonra büyük GangBang parti düzenliyoruz. İlgilenenlere duyurulur. Ailecek kaıllabileceğiniz bir özel program düzenledik, sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız ;) Imza: Modern gençlerimiz :p

5
19
hayrETtim (Figuran) | 8 Nisan 2014, 16:41

arkadaş izleyen de izlemeyen de yorum yapıyo. bi izleyin zaten geri zekalı değilseniz filmin neyi amaçladığını görürsünüz. kimse sanat demesin bu film sanat çatısı altında yer alamayacak derecede abes. bir çok erotizm barındıran film de izledim, yerinde kullanmakta sakınca yok. ancak bu saçma sapan şey (film diyemeyeceğim) tam tersi özellikle erotizmi kullanmak için bi konu uydurmuş. her şeyi bi kenara koydum, sinema kültürünü de geçtim, bu filmi daha izlemeden sırf yasaklanmış olduğu için destekleyoruz. ve bunu yapan da ülkemizin en iyi üniversitelerinde okuyan gençlerimiz. şu tablo gerçekten acınası. sorgulamadan, sebebini bilmeden, sadece karşı çıkmış olmak için karşı çıkan bomba gibi bi nesil geliyo.

3
11

Tüm yorumlar (13)

Avatar
suleyman_cevik_142 (Amatör) | 5 Eylül 2014, 05:31

bu filmi sevenler için bir önerim var yakında çkacak....bir kadının adet günlüğü...onu kaçırmayın,ilginizi çeker.

Cevap Yaz
1
1
ewoix (Amatör) | 10 Nisan 2014, 08:49

Kimsenin bilmediği bir filmin reklamını böylece tüm ülkeye yapmış oldunuz tebrik ederim bizim insanlarımız sikimizde olmayan şeyleri dillendirmeye çok meraklılar gerçekten.:)Şahsen bu filmi burda savunanların çoğunun böyle bir film yapıldından bile haberi olmadından da eminim sırf bunu kullanarak biryerleri eleştirme hakkının doğduğunu düşünerek laf yapıyorlar.:)

Cevap Yaz
1
6
sertanyaygingol (Amatör) | 9 Nisan 2014, 09:54

şahsen 2 filminide izledim. hiçbir sahnesi tahrik etmedi bir an bile porno izliyormuş hissine kapılmadım. kadının nemfomanya hastalığı yüzünden yaşadıkları fazlasıyla etkileyici aktarılmış. önyargılı olmamak gerekiyor.

Cevap Yaz
2
6
zeynephilal_armagan (Amatör) | 9 Nisan 2014, 01:32

bir kadın kimliğini salt cinsellikle özdeşleştiriyorsa insan olmaklığını sokağa atmış demektir.bir erkek salt cinsel deneyimler peşinde koşuyorsa kadını bel altından ibaret görüp aşağılıyor demektir.cinsellik bu kadar ucuzlaşıp pespayeleşiyorsa beden cinsel objeden ibaret olmuş ruhunuda bu alışverişe teslim etmiş demektir.sizler sevdiğiniz kadnı veya erkeği böyle bir sınırsız metalaşan değersizleşen adeta deyim yerindeyse kendine yabancılaşan cinsel işçi arı gibi cinsel her türlü sermayeye sahip olana satılık olabilir değersizleşebilir herkes faydalansın kamu malıdır diyebiliyorsanız kendi filmlerinizi de yapın kameraya alın ve sanat deyin..

Cevap Yaz
2
4
Zerya (Amatör) | 8 Nisan 2014, 22:07

Ne hadlerine bu yasaklar anlamıyorum. İsteyen izler istemeyen izlemez, herkesin hür iradesi var. Anlamak güç doğrusu, konu terbiye ise eğer önce öğret, yasak hiç bir terbiyeyi düzeltmez maalesef. Anlamayanlar var, anlatalım bir zahmet...

Cevap Yaz
2
1
fab (Dublör) | 11 Eylül 2014, 14:18

ne hadlerine mi ulan senin gibi şarapçılar mı kurdu bu ülkeyi de böyle konuşuyorsun senin gibi gavatlar yüzünden milletde ne ahlak kaldı ne edep, haa bende iyisi değilim bakma ama en azından yaptığım kötülüğün farkındayım senin ve senin gibilerin yolu daha vahim siz yediğiniz bokun farkında bile değilsiniz hadi selametle

0
0
Görüşleriniz