İtirazım Var'ın İtirazı Var

22.04.2014 09:55

İtirazım Var filmine Kültür Bakanlığı'nın 18 yaş sınırı getirilmesine filmin yapımcısı U10 film itiraz etti.

 

İtirazım Var filmine Kültür Bakanlığı’nın 18 yaş sınırı getirilmesine filmin yapımcısı U10 film itiraz etti. Filmin yönetmeni, yapımcısı aynı zamanda senaryo yazarı Onur Ünlü Kültür Bakanlığına konu ile ilgili olarak itiraz dilekçesi verdiklerini ve yaş sınırının indirileceğini umduklarını söyledi. 

 

Bugün vizyona giren filmin itiraz dilekçesinde şöyle deniliyor;

‘Yapımını gerçekleştirdiğimiz İtirazım Var adlı eser 17/04/2014 tarihinde ‘Değerlendirme ve Sınıflandırma Alt Kurulu Başkanlığı tarafından ‘ Yönetmeliğin 11. Maddesi gereğince film çocukların ve gençlerin ruh ve beden sağlığını etkileyici unsurlar, genel ahlak, insan onuruna aykırılık ve şiddet içermesi nedeniyle 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Televizyonda gösterilmesi halinde 24.00-06.00 saatleri arası uygundur’ kararı alınmıştır.

Filmin içeriğine bakıldığında şiddet içeren sahnelerin son derece sınırlı olduğu, küfür ve kötü söz küfür ve kötü söz kullanımının yaş sınırlaması getirilmeyen diğer filmlere oranla kısıtlı olduğu, filmin hiç bir planında cinsel istismar işaret edecek bir kullanım bulunmadığı, korku öğelerinin hiç yer almadığı bütün bunlara bağlı olarak ahlaka mugayyir, dini değerleri süistimal eden ve insan onurunu rencide edecek bir unsurun olmamasına özellikle itina gösterildiği için yukarıdaki karara itiraz ediyor, ‘Değerlendirme ve Sınıflandırma Alt Kurulu Başkanlığı’ tarafınca yeniden incelenmesini saygılarımızla arz ederiz.