Sinemalar.com

İtirazım Var artık +15

25 Nisan 2014

Onur Ünlü'nün gösterimdeki yeni filmi 'İtirazım Var'a getirilen ve filmi izleyen herkesin şaşkınlıkla karşıladığı 18+ yaş sınırı kararı, itiraz üzerine kaldırıldı. Filmin yaş sınırı 15+ oldu.

 

Geçtiğimiz hafta vizyona giren ve Kültür Bakanlığı tarafından 18 yaş altına yasaklanan ‘İtirazım Var’ filminin yapımcısı U10 Film, itiraz dilekçesi vermiş ve kararın değiştirilmesini istemişti. Bugün Kültür Bakanlığı’ndan yapımcı şirkete iletilen karara göre ‘İtirazım Var’ı artık 15 yaş üstü seyirci izleyebilecek.

 

33. İstanbul Film Festivali’nde Onur Ünlü ’ye en iyi yönetmen, Serkan Keskin’e ise en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazandıran ‘İtirazım Var’ getirilen 18+ yaş sınırı, sanatçılar, sinemacılar ve filmi izleyen herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanmış ve eleştirilmişti.

 

U10 Film, Kültür Bakanlığı’na yaptığı itirazında, filmde şiddet içeren sahnelerin son derece sınırlı olduğu, küfür ve kötü söz kullanımının çok kısıtlı olduğu, filmin hiçbir planında cinsel istismar işaret edecek bir kullanım bulunmadığı, korku öğelerinin hiç yer almadığı bütün bunlara bağlı olarak ahlaka mugayyir, dini değerleri süistimal eden ve insan onurunu rencide edecek bir unsurun olmamasına özellikle itina gösterildiği belirtilmişti.

Haber Kaynağı radikal.com.tr

Tüm yorumlar (4)

Avatar
Eriadorkolcusu (Amatör) | 2 Mayıs 2014, 11:25

Tam bir fiyasko baştan aşağı mukaddesatıma söven bir film, üzerine de bir sürü para verdim, paramla hakaret işittim resmen, ne diyeyim paramda hakkımda haram zıkkım olsun. Yarım saat tahammül edebildim bu aşağılamalara, sonra çıktım, terk ettim salonu. Filmde baş rol oyuncusu bir imam. Eskiden beridir yeşilçam filmlerinde sakallı adamı dolandırıcı, hocayı tecavüzcü , imamı dolandırıcı gibi işleme olayını burada tam anlamıyla karıştırarak sunuyor izleyiciye. İlk yarım saatte izlediğim kısımda beni rahatsız eden sahneleri izah edeyim;

1- Rockcı imamdan mı özendiler bilmiyorum ama bir imamı saz çalıp türkü söyleyen bir profilde göstermek hiç hoş değil, illede bir şey söyleteceksen kaside okut, ilahi söylet.
2- Camide birinin öldürülmesi üzerine öldürülen kişiyle alakalı bak o dolandırıcıydı, düzen bazdı zaten tefeciydi gibi ifadelerin kullanılması ve camiye giden insanların bak işte bunlar böyle insanlar ibadetlerini de sırf görüntü olsun diye yapıyorlar imajının işlenmesi...
3- Ölen kişiyle ilgili kızıyla muhabbet ederken duyarsız bir ifade takınan ve kızına durumu izah ederken banane ne olmuşsa olmuş orası beni ilgilendirmez ben ölüyü yıkar sonrada gömerim gerisine karışmam diyerek duyarsız bir imam profili çizmesi...
4-Diyanetten incelemeye gelen ekibin kendini tanıttığı esnada arkası onlara dönük olan imamın bacaklarının arasından bakarak onlara cevap vermesi, onları karşılaması.
5-yüksek lisansı bilmem nerede yapmasının nedeni sorulduğunda neden çok tanrı yerine bir tanrıya inanmamız gerekiyor bunu öğrenmek istedim demesi üzerine peki ikna oldun mu sorusunun sorulması ve hegel kadar cevabının verilmesi.
6-bir erkekle eve çıkan kızının imam nikahı kıydık demesi üzerine sokayım imam nikahına diye cevap vermesi
7-baş roldeki imamın sürekli küfür etmesi
8-beni fırlatan sahneyse takip ettiği adamın arkasından meyhaneye girmesi ve girerken Allah'ım sen günahları çokça affedensin demesi. Sonrasında içki içmeye başlaması. Sonunda sarhoş olması ve efendimizin rakı sofrasına meze yapılarak alay edilmesi. (kıssalarla)

Sadece yarım saatlik gözlemlerimi aktardım size film 2 - 2.5 saatlik bir film.Daha neler vardı kim bilir. Sorarım size burada alttan alta filmin başından beri işlenen kötü bir imam tiplemesi halka lanse ediliyor, bu mu bizim dini önderlerimiz. Bu hakarete nasıl tahammül edebilirim. Elin Amerikalısı Avrupalısı kilisede bir film çekiyor herkesi Hristiyanlığa, rahipliğe özendiriyor. Bizim içimizdeki Amerikalılar bir film çekiyor baştan aşağı manevi değerlerimize bütün mukaddesatımıza küfreder bir nitelik taşıyor.

İnsan her şeyi sorgular durumdan her şey den hesap soran bir konuma geçtiği zaman hiç bir değeri (değerli gördüğü hiçbir şey) kalmıyor. Değeri kalmayanında yapacağı en büyük ahlaksızlık ne olabilirki tabiki değerlere saldırmak. Benim değerlerime saldıran bu filmi kınıyor ve kesinlikle prim vermemenizi , izlememenizi öneriyorum.

Not: Dini hassasiyeti olmayan bu yazıyı anlayamaz, ancan insani duyarlılığı ve sahip olduğu bir ''değeri'' olan hak verecektir.

Cevap Yaz
3
1
TheBlindBusker (Star) | 28 Nisan 2014, 10:30

Bu filme +18 sinir koymak gercekten haksizlikti. Gec de olsa duzenlemelerine sevindim ki +15'i de fazla buluyorum. Ayrica Turk yapimi en eglenceli en iyi ve en aykiri polisiyedir bu film. Hala vizyondayken tavsiye ederim.

Cevap Yaz
1
1
tyyr (Artist) | 26 Nisan 2014, 12:22

+15 doğru bir karar. 18 fazlaydı.

Cevap Yaz
0
0
walkingmovie (Figuran) | 25 Nisan 2014, 18:57

Ülkede hala başarı kıskanılıyor bu çok üzücü bir durum:(

Cevap Yaz
5
0
Görüşleriniz