Sinemalar.com

9. SineMardin Başlıyor

9. SineMardin Başlıyor
2 Mayıs 2014

Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 9. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, sinemaseverleri sinemaya doyuracak.

 

2006 yılında sinemasız şehrin film festivali olma iddiasıyla yola çıkan ve Mardin’e sinema kazandıran SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, dokuzuncu kez kapılarını açıyor. Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, sıra dışı film seçkisi ve konuklarıyla bir hafta boyunca sinemanın nabzını tutacak. Festivalin sanatsal içeriği festival başkanı Helün Fırat ve program yönetmeni Zihni Tümer tarafından hazırlanıyor. Daha önce Bahman Ghobadi, Majid Majidi gibi Ortadoğu sinemasının önemli isimlerini ağırlayan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, bu yıl da komşu coğrafyasının sinemasına özel bir bölüm açacak. 

 

Bir sinema havalığı SineMardin

 

Temel amacı, Mardin’de sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak olan SineMardin, ilk olarak gerçekleştirildiği 2006 yılından bu yana kent ölçekli model bir film festivali olarak Mardin’de sinema kültürünün ve üretiminin gelişmesini ve sinema endüstrisinin bölge coğrafyasıyla tanışmasına olanak sağlamaktadır. Mardin, eşsiz özelliklerinin yanında öyle bir ayrıcalığa sahiptir ki, diğer kentlerden farklı olarak sinemayla olan ilişkisini sürekli kılabilmiştir. Sinema literatürüne “Mardin Işığı”olarak taşınmış bu özellik, Mardin’in bir plato kent olarak ülkemiz ve dünya sinemasının cazip mekânlarından biri olarak tanınması ve sinema endüstrisi için bir buluşma havalığı olmasının önünü açacaktır. 

 

SineMardin Film Festivali Başkanı Helün Fırat: “SineMardin, sürdürülebilir bir deneyim kültürünün Mardin’in sinemayla alakalı altyapısıyla harmanlanarak tanıtılmasını amaçlamaktadır. Dokuzuncu kez gerçekleştirilecek olan SineMardin, onuncu yılına doğru giderken dopdolu bir programla Mardinli sinemaseverlerle buluşacak.”

 

Ülkemizin tek senaryo odaklı film festivali olan SineMardin, Türkiye ve dünya sinemasından senaryo ödüllü seçkinin yanı sıra açacağı iki ayrı alt kategoride güldürü sineması ve “Anlatılmayan Hikayeler” başlığı altında bölgenin sosyo-politik gerçekliğini vitrinine taşıyacak.

 

Süryani sinemasına özel bir yer ayıracak olan SineMardin, genç Süryani yönetmenlerin filmlerinin yanısıra Mardin kökenli ünlü şarkıcı/aktris Feyruz’un filmografisine yer verecek.        

 

Film yapım ve film analiz atölyeleriyle genç sinemacılarla buluşacak olan SineMardin, Mithat Alam Film Merkezi iş birlikteliğiyle kısa film gösterim ve seminer programı gerçekleştirecek. 

 

Tüm yorumlar (1)

Avatar
WhiteWalter (Profesyonel) | 20 Nisan 2015, 16:22

Nouhad Haddad, 21 Kasım 1935'te Jabal al Arz, Lübnan'da Maruni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Aile daha sonra Beyrut'un Zuqaq el Blatt bölgesine taşındı. Beyrut'un Patrikhanesi'ne bakan, komşuyla paylaşılan bir mutfağı olan tek odalı klasik bir Lübnan evinde yaşadı. Babası Wadīʿ, Mardin'den göçen bir Süryani'ydi ve bir baskı evinden dizgici olarak çalışıyordu. Annesi Lisa ise evde dört çocuğu, Nouhad, Youssef, Hoda ve Amal'a bakıyordu.

Nouhad utangaç ve okulda çok arkadaşı olmayan bir çocuktu. Ancak yaz aylarını geçirdiği Debbieh böglesinde yaşayan büyükannesine çok bağlıydı. Nohuad, kırsal köy hayatından zevk alıyordu. Gün içinde Nouhad büyükannesine atların bakımında ve yakındaki su kaynağından su getirme işinde yardım ediyordu. Pınara gidip gelişinde şarkı söylemeyi seviyordu. Akşamları ise mum ışığında büyükannesinin anlattığı hikayeleri dinliyordu.

10 yaşında Nouhad, olağan dışı sesi ile okulda dikkat çekti. Tatilde düzenlenen okul müsamerelerinde düzenli olarak şarkı söylüyordu. Şubat 1950'de okul şovlarından birine katılan Lübnan Konservatuvarı öğretmeni ve aynı zamanda ünlü bir müzisyen olan Mohammed Fleyfel'in dikkatini çekti. Sesi ve performansından etkilenen Fleyfel, Feyruz'u konservatuvara gitmesi konusunda etkiledi. Önce, Nouhad'ın tutucu babası onu konservatuvara gönderme konusunda isteksiz olsa da, kardeşinin de onunla birlikte gitmesi koşuluyla izin verdi. Nouhad'ın ailesi toplu olarak onun müzik kariyeri yapmasına destek oldu.

Mohammed Fleyfel, Nouhad'ın yeteneğiyle çok ilgilendi. Eğitiminin dışında, Kuran'dan ayetleri okumayı öğretti. Bir kez şarkı söylerken, Lübnan Radyo İstasyonu ve müzisyen (ayrıca ünlü Lübnanlı şarkıcı Majida Roumi'nin babası olan) Halim el Roumi'nin dikkatini çekti. Roumi onun sesinden etkilendi ve Arap notalarının yanında Batı notalarını da rahatça söyleyebilme yeteneğini farketti. Nouhad'ın isteği üzerinde, el Roumi onu Beyrut'taki radyo istasyonu korosuna şarkıcı olarak atadı ve onun için şarkı bestelemeye başladı. Nouhad'ın sahen adını "Turkuaz" anlamına gelen Arapça bir kelime olan "Feyruz" yaptı.

Kısa bir süre sonra, Feyruz, radyoda müzisyen olarak çalışan Assi ve Mansour Rahbani kardeşler ile tanıştırıldı. Üçlünün kimyası tuttu ve Assi, Feyruz için şarkılar bestelemeye başladı. Onun için yazdığı üçüncü şarkı olan 'Itab, tüm Arap dünyasında kısa sürede bir hit oldu ve Arap müzik sahnesinde Feyruz'u en önemli Arap şarkıcılarından biri yaptı. Assi ve Feyruz 23 Ocak 1955'te evlendi ve Feyruz, Assi'nin inancı olan Yunan Ortodoks inancına geçti.

Feyruz ve Assi'nin dört çocuğu oldu: Ziad, müzisyen ve bestekar, Layal (1987'de beyin kanamasından öldü), Hali (menenjit nedeniyle çocukluktan beri felçli) ve Rima, fotoğrafçı ve yönetmen.

Feyruz, ilk büyük konserini 1957'de, dönemin Lübnan başkanı Camille Chamoun tarafından düzenlenen Uluslararası Baalbeck Festivali'nde, İngiliz balerin Beryl Goldwyn ve balet Rambert ile beraber verdi. Feyruz, şovdan 1 Lübnan Lirası kazandı. Yıllar içinde yer aldığı müzikal operettalar ve konserler, Feyruz'un Lübnan ve Arap Dünyası'nın en popüler şarkıcılarından biri olmasını sağladı.(alıntıdır).

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz