Cannes'da Soma İptali

17.05.2014 12:09
Cannes'da Soma İptali

Kültür Bakanlığı'nın 'Kış Uykusu' filmiyle Altın Palmiye için yarışan Nuri Bilge Ceylan onuruna bugün Cannes'da düzenleyeceği resepsiyon, Soma faciası nedeniyle iptal edildi.

 

Bu yıl güneşli günlerle başlasa da Cannes Film Festivali’nde hep bir fırtına ve koşuşturma havası vardır. 5000’e yakın gazeteciler, yönetmenler, yapımcılar ve Hollywood yıldızları... Dondurma ve gazozlarıyla kırmızı halıdaki ünlüleri bir anlığına olsa görmek için bekleşen kalabalıklar da gözle görülür ama elle tutulmaz bir neşeli karmaşanın parçasıdır. Biz sinema yazarları kendimizi zaten bu kalabalıktan sıyırıp işe, yani sinema salonlarına koştursak da bu yıl Soma’dan gelen korkunç ve acı haberle dünyamız anında değişti. Memleketten gelenlerle bir arada trajedinin şokunu yaşıyoruz sürekli.

 

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye yarışındaki 3 saat 16 dakikalık filmi ‘Kış Uykusu’nun 16.00’da yapılacak gösteriminin ardından onuruna düzenlenecek davet de Soma felaketi nedeniyle iptal edildi. İkinci resepsiyon yapılacak ama kutlama olmayacak. Bakanlık temsilcileri filmimizi Cannes’da yalnız bırakmayacak ama Kültür Bakanı Ömer Çelik’in Cannes ziyareti iptal edildi. Bu arada yabancı eleştirmenlerin de bizim gibi beklentiyi hayli yüksek tuttukları ‘Kış Uykusu’nun başrol oyuncuları Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen de burada olacaklar.