Ankara Uluslararası Film Festivali Sürüyor

11.06.2014 17:00
Ankara Uluslararası Film Festivali Sürüyor

Ankara Uluslararası Film Festivali, film gösterilerinin yanısıra, atölye çalışmaları, forumlar ve söyleşilerle de sürüyor.

 

Halkbank’ın ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen festivalde, Ulusal Kısa ve Belgesel Film yarışmalarının gösterimleri başladı. Kısa film dalında 57, belgesel dalında ise 11 filmin yarışacağı bölümde, gösterimlere filmlerin yönetmenleri de katılıyor ve gösterimin ardından seyircilerle filmleri tartışıyorlar. Festival kapsamında Romanya belgesellerinin gösterimleri de başladı. Yükselen Doğu Avrupa Sineması’ndan Romanya belgeselleri Ankaralı izleyicilerin beğenisine sunulacak. Kısa ve belgesel gösterimleri Goethe Enstitüsü'nde (Alman Kültür Merkezi) ücretsiz olarak seyredilebilecek.


ATÖLYE ÇALIŞMALARI

 

FESTİLAB kapsamında gerçekleştirilen son etkinlik Deneysel Film & Canlı Konser “Yürümek ve Yok Olmak”tı. 12 Haziran Perşembe saat 11:00'da Avustralyalı yönetmen Mekelle Mills’in ilk filminin deneyimlerini paylaşacağı “Film Sohbetleri” ve 13 Haziran Cuma saat 11:00'de yine Avustralyalı yönetmen, senaryo ve metin yazarlığını sürdüren Abhishek Shukla’nın yaratıcılığını bilgileriyle bir araya getirerek yapacağı “Alternatif Öykü Anlatımı” Kızılay Büyülü Fener’de izlenebilecek.

 

Festival bünyesinde filmleri gösterilen Romen ve Türk belgeselciler 13 Haziran Cuma saat 16:30’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenecek bir söyleşide deneyimlerini paylaşacak. Cuma günü 17:30'da ise festivalde yer alan kısa filmciler ve bu etkinliğe katılmak isteyen kısa film yapımcıları Goethe Enstitüsü’nde düzenlenecek forumda buluşarak kısa film dünyasını tartışacak.

 

Festival boyunca gerçekleştirilecek bütün bu etkinlikler ücretsiz ve tüm sinemaseverlerin katılımına açık olacak.