Sinemalar.com

Game of Thrones Ders Oldu!

24 Temmuz 2014

Amerika'da bir üniversitede, Game of Thrones'u inceleyen bir ders yapılmaya başlandı

 

Yazar George R. R. Martin’in kitabından uyarlanan Emmy adayı dizisi Game of Thrones, Virginia Üniversitesi’nde öğrencilere ders olarak sunuldu. Yaz döneminde Lisa Woolfork tarafından okutulan ders, edebiyat dersi olarak veriliyor. 

 

Edebiyat derslerinde sık görülmeyen fantastik türün örneği Game of Thrones, öğrencilere halen yazılmakta ve öykücülükte evrim yaratmakta olan bir televizyon dizisini inceleme fırsatı veriyor. Dört hafta süren ve tartışma temelli olan dersin odak noktası ise Game of Thrones’un ilk kitapları ile dizinin ilk üç sezonu. 

 

Ders hakkında Virginia Üniversitesi Gazetesi’ne açıklama yapan Lisa Woolfork’a göre Game of Thrones, ‘popüler, ilginç ve bir o kadar da ciddi’ bir dizi. Dizinin oldukça ağır ve anlamlı konulara yer verdiğini söyleyen Woolfork, öğrencilerine edebiyatı anlama becerilerinin bir kitap ve televizyon dizisini aynı anda okuyup seyrederken de kullanılabileceğini göstermeyi hedefliyor. 

 

Dersi anlamak için analitik düşünme becerilerinin önemli olduğuna katılan öğrenciler ise Game of Thrones’un derslerde okutulmasının normal olduğunu düşünüyor. Dersi almakta olan bir öğrenci konu hakkında ‘Bir zamanlar toplumların gelişmesine olanak veren kitaplar şimdi yerlerini filim ve televizyon dizilerine bırakıyor. Örneğin Game of Thrones, ölüm olsa da hayatın devam ettiğini öğretiyor.’ diye konuştu. 

 

24 kişiden oluşan sınıfta derse katılım normal bir edebiyat dersinin çok üstünde. Bir grup projesi ile sone erecek ders için öğrencilerden, fantastik seriye eklenebilecek yeni bir bölüm yazmaları bekleniyor.

Haber Kaynağı radikal.com.tr

Popüler Yorumlar

umut666 (Dublör) | 24 Temmuz 2014, 23:49

abi nekadar sığsınız adam kitapları okutarak işleyişi yazı biçimini öğrenmelerni ve onun nasıl kurgulandığını 1. ağızdn göstermeye alışmış çok yaratıcı ve yenilikçi bi öğreten miş helal olsun o filmde sırf sexden oluşmuyor daha dikkatli izle

2
15
eski_dede (Figuran) | 25 Temmuz 2014, 01:26

Gamze991 öncelikli yorumum sana . Hayatında Amerika'yı görmemişsin , eğitimini bilmiyorsun , yaşam tarzlarını bilmiyorsun ve boş boş konuşarak kötülüyorsun . Amerika yanlısı biri değilim fakat hayatımın 2,5 senesini Amerika'da geçirmiş biri olarak konuşuyorum . Dikkatle dinle beni .. Okutacak ders bulamıyorlar diyorsun ama adamların okuttuğu dersi senin kafan almaz , okullardaki labaratuvarları , spor salonlarını , tesisleri , açık alanları , sigarasız tuvaletleri ( ! ) emin ol Türkiye ile karşılaştırmak istemezsin . Solucan yediriyorlar demişsin gerçekten çok güldüm seni kafamda biraz hayal ettim sen şimdi gece ıslık çalarsam öcü gelir felan diye düşünen bir tip olabilirsin . Her neyse Türkiyede bazı okullarda eğitim olanakları çok yüksek , harika tesisler , harika eğitim var ama lise eğitimini Türkiyede tamamlamış birisi olarak söylüyorum . Adamlar ders anlatmaktan çok para kazanmaya hevesli , tabii istisna durumlarda var mükemmel hocalarımda oldu anlatmak için herşeyini heba edenler . Şimdi sen Amerika hakkında hiç bir şey bilmeden boş boş kafandaki o sabit düşüncelerle yorum yaparsan ben sana dur derim . Adamlar okutacak ders bulamadığından değil felsefi bir yapıya sahip olduğu için bu kitabı ders olarak veriyorlar . Söyler misin bana bugün Odtü'yü , Hacettepe'yi , Boğaziçi'ni bitirmiş kaç öğrenci işsiz Türkiye'de .. Emin ol sayamazsın , açıp biraz haberleri okumanı , dünyayı duymanı istiyorum senden sonra gelip istediğin hakkında istediğin kadar salla .. Eşeğe altın semer vursanda eşek yine eşek ..

3
14

Tüm yorumlar (13)

Avatar
khan_ (Amatör) | 26 Ağustos 2014, 10:48

got u severim de adamlar abartmış sanki :P

Cevap Yaz
0
1
khan_ (Amatör) | 18 Ağustos 2014, 23:34

FREYLER STARKLARI ÖLDÜRCEK

Arya BRAAVOSA GİDECEK
TYRION DAENERYS E GİDECEK
OBERYN MARTELL ÖLECE
TYWIN LANNISTER ÖLECEK
LYSA TULLY ÖLECEK
CATELYN STARK DİRİLECEK
JON SNOW LYANNA
VE RHAEGAR TARGERYAN IN OĞLU ASLINDA

AHAHAH AHAHAHAHA YAŞASIN KÖTÜLÜK

Cevap Yaz
1
1
mhtkarakose (Amatör) | 30 Temmuz 2014, 10:52

Gerçekten kurgu güzel dizisi oldu yaşam tarzı oldu dersi de oldu.
İnş Türkiye de özenip dizilerini ders yapmaz :)

Cevap Yaz
0
1
deckard (Artist) | 27 Temmuz 2014, 18:18

Seri iktidar mücadelesi,güce sahip olma ve onu kullanma,ayrıca insan ruhununun bütün karanlık yönlerini yansıtmakta.

Cevap Yaz
0
1
Vizyonmatik (Amatör) | 27 Temmuz 2014, 17:50

Eski_dede haklı bence adamlar film yapıyor ve yaptığı şeylerde kendi sistemlerini bile eleştirebiliyor. Bizdede Leyla ile Mecnun gibi nadide diziler var TRT de yayın yaparken TRT yi eleştiren cesur diziler vardı siyasi güçler onuda mahvetti.

Cevap Yaz
1
2
Görüşleriniz