Annemin Şarkısı, Saraybosna'da En İyi Film Seçildi

24.08.2014 15:10

Yönetmen Erol Mintaş, ilk uzun metrajlı filmi 'Annemin Şarkısı'yla Saraybosna Film Festivali'nde ödüle uzandı.

Avrupa 'nın önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen, 60 farklı ülkeden 247 filmi binlerce sinemaseverle buluşturan ve Anadolu Ajansı'nın medya partnerliğini yaptığı 20. Saraybosna Film Festivali, Halk Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle sona erdi.

Dünyanın farklı ülkelerinden sinemacıları ve sinemaseverleri ağırlayan festival kapsamında kısa film, belgesel ve uzun metrajlı film kategorilerinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülleri dağıtıldı. 

Uzun metrajlı film kategorisinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü, yönetmenliğini Erol Mintaş'ın yaptığı ve bu yılki festivalde en iyi film seçilen "Annemin şarkısı" filmi kazandı.

 

Mintaş, ödülünü almasının ardından yaptığı konuşmada, "Tüm ekibim adına ödül için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Annem de benimle birlikte burada. Film sayesinde Sincar'da neler olduğunu biliyorsunuz" şeklinde konuştu. 

Festival kapsamında, "Saraybosna'nın Kalbi En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" Erol Mintaş'ın yönettiği "Annemin Şarkısı" filminde rol alan Feyyaz Duman'a verilirken, "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü" ise "Brides" filminde rol alan Mari Kitia'ya verildi. 

Gecede "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"ne layık görülen oyuncu Duman, ödülü almasının ardından yaptığı konuşmada, filmin ekibine teşekkür ederek, bu ödülü almaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi. 

Belgesel film dalında "Saraybosna'nın Kalbi" ödülü yönetmenliğini Tiha K. Gudac'ın yaptığı "Naked Island" filmi aldı. Belgesel film dalında "Jüri Özel" ödülü ise Estzer Hajdu'nun yönettiği "Judgement in Hungary" isimli filme verildi. 

Kısa film dalında "Saraybosna'nın Kalbi" ödülü, yönetmenliğini Una Gunyak'ın yaptığı "The Chicken" isimli filme verildi. 

20. Saraybosna Film Festivali kapsamında "Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü" için, Bosna Hersekli Oscar ödüllü yönetmen Danis Tanoviç layık görüldü.

Tanoviç, burada yaptığı açıklamada, "Bu ödülü uzun zamandır bekliyorum. Ben kalbimi Saraybosna Film Festival'ine verdim ve 20 sene sonra bu noktaya ulaştığımıza inanamıyorum. Bu çok büyük bir onur. Dediğim gibi, ben size kalbimi 20 sene önce verdim. Çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.