Sinemalar.com

'Misafir', İstanbul Film Festivali 2015'te!

31 Mart 2015

Yönetmen Mehmet Eryılmaz, yeni filmiyle İstanbul Film Festivali’ne “Misafir” oluyor!

Mehmet Eryılmaz’ın yazıp yönettiği ikinci uzun metraj filmi “Misafir”; 34. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak 9 film arasında! Evrensel bir konu olan anne-kız ilişkisini, ölüm teması çerçevesinde ele alan “Misafir”in dünya prömiyeri; festival kapsamında 16 Nisan 2015, Perşembe günü saat 16:00’da Atlas Sineması’nda gerçekleşecek.

İlk filmi “Hazan Mevsimi”nin yanı sıra dramatik belgesel filmlere de imza atan Mehmet Eryılmaz; kendisinin yazıp yönettiği ikinci uzun metraj filmi “Misafir” ile 34. İstanbul Film Festivali’nde yarışıyor. Sinema anlayışının, hayat anlayışından ayrılmadığını ifade eden yönetmen Eryılmaz; sinemasının odağına insanı ve onun bilinemez ruhunun dehlizlerini yerleştiriyor.

Evrensel bir konu olan anne-kız ilişkisini, ölüm teması çerçevesinde işleyen “Misafir” filmi; ülkemizde de yaygın bir sorun olan aile içi cinsel taciz meselesini de alt hikaye bağlamında ele alıyor. Film, trajediden beslenen bir umut duygusuyla, yönetmenin ilk filminde de olduğu gibi “tutunamayanların hikayesi”ni anlatıyor. Yıllar önce babaevinden kovulan Nur, on yıl sonra annesinin ölüm döşeğinde olduğu haberini alır. Küçük kızını da yanına alarak acilen baba diyarına gider; amacı dünya gözüyle annesini görmek ve helalleşmektir... 

İlerleyen aylarda festival yolculuğuna devam edecek olan “Misafir”de; Zümrüt Erkin, Tamer Levent, Ayten Uncuoğlu, Hale Akınlı, Ersin Umut Güler, Melek Çınar, Fatih Al ve Sema Moritz’in yanı sıra Ümit Çırak, Figen Yalçınkaya, Mesut Coşkun, Aziz Albeniz ve Emre Çağrı Akbaba da rol alıyor.

Yapımcılığını Atlanta Film’in üstlendiği “Misafir”; 34. İstanbul Film Festivali kapsamında, 16 Nisan 2015, Perşembe günü saat 16:00’da Atlas Sineması’nda ilk kez sinemaseverlerle buluşacak.

Tüm yorumlar (1)

Avatar
WhiteWalter (Profesyonel) | 19 Nisan 2015, 16:17

Türk Edebiyatı okuyanlar bilir ki:OĞUZ ATAY ve TUTUNAMAYANLAR.Yönetmenin ilk filmi olan HAZAN MEVSİMİ adlı filmi izlemedim fakat bu filmin ve birkaç gün önce prömiyeri gerçekleştirilen filmin temelinde Tutunamayanların Hikayesi yer alıyormuş.Filmin temelinin bu olgu doğrultusunda gelişim göstermiş olması Türk insanının geçmişten geleceğe tüm sorunlarına iştigal edebilecek değerde.Yazarın filmini bu şekilde oluşturmuş olması çok iyi tebrik ediyorum.Bunun dışında ana-kız ilişkisi filmin konusunu oluşturuyor ve bu evrensel bir konu evet ancak Türk milletine daha yakın bir olgudur.Diğer Avrupa ülkeleri olsun ya da başka kıtaları göz önünde bulunduracak olursak onlar için ailevi mevzular pek de önemli değil.Bunu göz önünde bulunduracak olursak;yabancılar tarafından belki de bizler kadar ilgi göremeyebilir.Ancak bizlerin yaşantısına ışık tutabilecek bir film var karşımızda ve gereken ilgiyi göstermemiz gerekli diye düşünüyorum.
''Ben,kurşunkalem silgisiydim.Azaldığımla kaldım''.
(OĞUZ ATAY)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz