14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nde Toplu Gösterim: Chantal Akerman

25.02.2016 09:42

Uluslararası Gezici Kadın Filmmor Festivali 14. yolculuğunda "Kadın Dayanışması Yaşatır" diyor.

Her yıl kadınların deneyimlerini, üretkenliklerini ve düşlerini sinemayla paylaşan Kadın Filmmor Festivali'nin bu sene 14'üncüsü düzenleniyor.

Festival, her sene olduğu gibi bu sene de kadınları film, atölye, panel ve söyleşi gibi etkinliklerle buluşturacak. Festivalde, Kadınların Sineması, Kendine Ait Bir Cüzdan ve Cins-Cinsiyet-Cinsiyetler gibi bölümlere ek olarak bu yıl Kasın Dayanışması Yaşatır, Video-Art Seçkisi, Kadınlar Vardır bölümleri yer alıyor.

Festival bu sene toplu gösterimlerinden birini, Ekim 2015'te vefat eden feminist sinema ustalarından Belçikalı yönetmen Chantal Akerman anısına yapıyor. "Chantal Hakkında Her Şey" yönetmenin bugüne kadar Türkiye'de yapılmış en geniş retrospektifi.

15 yaşındayken Jean Luc Godard'ın Pierrot le Fou filmini izledikten sonra sinema yapmaya karar veren Chantal Akerman feminist sinemanın köşe taşı olacak filmlere imza attı. "İnsanlar benim feminist bir yönetmen olduğumu söylediklerinde, onlara bir kadın olduğumu ve aynı zamanda filmler yaptığımı söylüyorum" diyen Chantal Akerman "annesinin anlatamadıklarını anlatmak" üzere 42 film yaptı. 

Chantal Akerman, henüz 18 yaşındayken yaptığı ilk filmi Patlat Şehri / Saute Ma Ville ile kadınlara dayatılan kimlik ve mekanların uçuculuğunu, Jeanne Dielman ile bir kadının rutin içi mesaisinde "cinayetle yemek pişirmenin aynı dehşete sahip olabileceğini", kişisel olanın politik olduğunu gösterdi.

Programda, bir anne kızın birlikte var olma mücadelesini anlattığı Yarın Taşınıyoruz / Tomorrow We Move, annesiyle olan ilişkisini anlattığı No Home Movie, son kurmaca filmi Budala Almayer / Almayer's Folly, Proust'tan uyarladığı Tutsak / La Captive'in de içinde bulunduğu 15 Chantal Akerman filmi izleyiciyle buluşacak. 

Festivalin diğer toplu gösterimi ise "Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da Kadınların Sineması" olacak.

7 Şehre Konuk Oluyor

12-20 Mart'ta İstanbul'da Pera Müzesi, İtalyan Kültür Merkezi, Aynalı Geçit ve İstanbul Modern'de sinemaseverlerle buluşacak olan festival, İstanbul'un ardından 26-27 Mart tarihlerinde Hatay'da olacak. 2-3 Nisan'da Adana'ya, 9-10 Nisan'da Bodrum'a, 16-17 Nisan'da Mardin'e, 23-24 Nisan'da İzmir'e gidecek festivalin yolculuğu 29-30 Nisan'da Van'da sona erecek.