Sinemalar.com

Kısa Film: 'Türk Milleti Hazırdır'

Kısa Film: 'Türk Milleti Hazırdır'
14 Temmuz 2008

Daha önce iki farklı projede canlandırdığı “Atatürk” rolleri ile tanıdığımız İzmir\'li sanayici Yavuz Hekim, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirmek üzere "Türk Milleti Hazırdır" isimli kısa filminin çalışmalarına başladı.

Yazar İpek Çalışlar\'ın romanından uyarlanan belgesel filmde ve Mustafa Altıoklar’ın yapımcılığını üstlendiği “Emret Komutanım” dizisinin özel bölümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk\'ü canlandıran Hekim, yapımcılığını kendisinin  yapacağı kısa filmde yine “Atatürk” rolünde karşımıza çıkacak.

Filmin dikkat çeken özelliklerinden biri ise, Atatürk’ün çok iyi Fransızca konuştuğunu gösteren Fransızca dialog sahnesi olacak.
 
Genç sanayici Yavuz Hekim, Cumhuriyet Bayramı’na yetişmesi planlanan “Türk Milleti Hazırdır” adlı yapımın ardından Atatürk\'ün anılarını içeren kısa filmler çekmeye devam edeceğini belirtti.

İşte “Türk Milleti Hazırdır”ın Konusu
 
Kurtuluş Savaşı sonrası Hatay, anayurt dışında kalmış ve hangi ülkeye katılacağını kendisi seçmesi istenmiştir. Bu süreç içinde bir Fransız elçisi Atatürk ile görüşme talep eder. Teklifi kabul edilir. Atatürk\'un odasına girer ve direkt olarak \'Fransız hükümeti olarak Hatay\'ı almak istiyoruz\' der.

Kısa bir sessizlikten sonra Atatürk telefona uzanır. Elçi, Türkiye\'nin Kurtuluş Savaşı sonrası harap durumda olduğunu ve kalkınmak için maddi desteğe ihtiyacı olduğunu bilmektedir. Ve Fransa, Hatay karşılığında gereken maddi desteği Türkiye\'ye verecektir. Elçi tam para konusundan söz edecekken, Atatürk telefonda konuşmaya başlar:

“-Paşam, iyi günler dilerim. Az önce Fransız Hükümeti’nden bir elçiyle görüştüm. Hatay\'ı almak istediklerini sölediler. Hazırmıyız ?

Telefondaki ses dışarıdan duyulabilecek bir şekilde “Hazırız Paşam” der.
Atatürk telefonu kapatır ve elçiye dönerek, kendisine konuşma fırsatı vermeden şöyle der: “Türk milleti hazırdır. İstediğiniz zaman gelip Hatay’ı alabilirsiniz.”

* Yavuz Hekim ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajı okumak için tıklayın.

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (10)

Avatar
qsmm (Dublör) | 23 Ağustos 2008, 19:52

türk milletini anlatan her film güzel olur tabi türkler yaparsa dahada güzel olur.. bu filmde güzel olur işallah ...

Cevap Yaz
0
0
theEuPhRaTeS (Dublör) | 31 Temmuz 2008, 14:19

kanımızı kıpırdatacak filmler kısadan uzuna, amatörden profesyonele doğru gelmeye başladı gibi gözüküyor. hep savunduğumuz amerika gibi 200 senedir piyasada olan bir devletin olmayan tarihini tüm görkemiyle, hezimetlerini zafer nidalarıyla, katliamlarını mağrur bir kahramanlıkla ve en önemlisi tamamen kendi propagandalarını ve kültürlerini pazarladıkları sinema vasıtasıyla kendilerine hayran bırakabilirlerken ve hatta kendilerinde olmayanları da sahiplenerek tamamen kendi güdümlerinde diğer kültürlere dair çalışmalar yapmalarına rağmen doğduğumuzdan beri dinlediğimiz, okul hayatımız boyunca sınava tabi tutlduğumuz o büyük, o 2000 yıllık şanlı tarihimize dair dişe dokunur yapımlar bir tarkan, bir kara murat, bir malkoçoğlu'nun ilerisine geçememiştir. devletimizin tüm desteğine rağmen yapılabilmiş en büyük filmimiz trt'nin yapımcılığını üstlendiği "cumhuriyet" olmuştur. görkemli bir yapıt olmasına rağmen nedense hala bir belgesel olmasına rağmen "sarı zeybek" popülaritesini korumaktadır. büyük bir medeniyet, 3 kıtada hüküm 5 kıtada hükümranlık, 16 büyük devlet, onlarca dünya lideri, yüzlerce büyük devlet adamı, binlerce kahraman, on binlerce savaş yapmış olmamıza rağmen en güncel olanından büyük atalarımıza kadar değerlendiremediğimiz gerçek senaryolar silsilesi. hiç abartı yapmasak bile kimi zaman felsefesiyle kimi zaman sevgisiyle yok artık diyebileceğimiz yaşanmış gerçeklikler. her birini versek bu amerikalılara, sadece atatürk'ün sözlerinden bir lost serisinden fazlasını çıkarırdı adamlar. gerçi adamların işi, ihtisas alanları bu, bütçeleri dev diyebilirsiniz haklı olarak ama baktığımızda son osmalı yandım ali gibi bir sinemadan para kazanma sürecinin devamında meydana gelen filmler bu konularda eksikliğimiz değil kendine ve yapımına güvenen sinemacılarla çok rahat bir biçimde kapatabileceğimizi göstererek dünya standartlarında yapımlar meydana getirebileceğimizi göstermiştir. son dönemde hititler belgesel filmi gibi dış kaynakla finansmanı sağlanan yerli orijin katkılı yapımlarıda belirtöeden geçemeyeceğim. romantizmi yürekten aşağı indirmeyen, sarf edilen sözlerle insanı düşündüren, mizahıyla yapay değil gerçekten güldüren bizden birşeylere gerçekten talep ve büyük bir beklenti oluşmuş durumdadır. umarım gişeden kazandığını gişeye değilde risk alarak bizden gerçeklere yatıran sinemacılar bizim kuşağımıza damgalarını vururlar ve dünyaya hakkımızda verilen tüm olumsuz kampanyalara, yanlış tanıtım ve karalama kampanyalarına doğru bir yönden cevap verirler artık. bize düşen görevse bu tarz bizden olan, hakkıyla emek sarfeden yapımcılara doğru işlerinde gerek seyrederek gerek eleştirerek destek olmaktır. sabırsızlıkla bekliyorum karşıma ne çıkacak diye.

Cevap Yaz
0
0
HeartOfGold (Star) | 21 Temmuz 2008, 01:10

atatürk rolünü ülkemizde rutkay azizden iyi kimse oynayamaz...rutkay aziz atatürk ün zekasını ve hoşgörüsünü mükemmel yansıtıyor tüm bedeniyle...atatürk 10-15 dk ile sınırlandırılmamalı...onca para kazanıyor yapımcılar yapamıyorlar mı adam gibi uzun uzun

Cevap Yaz
0
0
blam (Amatör) | 15 Temmuz 2008, 15:14

enteresan bir film gibi umarım vizyona girer

Cevap Yaz
0
0
cineworld (Dublör) | 15 Temmuz 2008, 14:56

güzel bir filme benziyor merakettim doğrusu acaba vizyona gircek mi yoksa sadece böle bahsedilmekle mi kalcak.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz