Sinemalar.com

Zeki Demirkubuz'un 'Kor' Filmi Toronto Film Festivali'nde

17 Ağustos 2016

Ödüllü yönetmen Zeki Demirkubuz'un son filmi "Kor", 8-18 Eylül'de gerçekleştirilecek Toronto Uluslararası Film Festivali'nde Çağdaş Dünya Sineması (Contemporary World Cinema) bölümünde gösterilecek.

Bu yıl içinde 22 Nisan'da Türkiye'de gösterime giren Kor filminde Aslıhan Gürbüz, Taner Birsel ve Caner Cindoruk başrolde oynuyor.

Tüm yorumlar (1)

Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 18 Ağustos 2016, 22:19

Uluslararası Film Festivallerine davet edilen, adaylık elde eden ve farklı dallarda ödüllere uzanan filmlerimizin olması, bildiğimiz üzere ülkemiz sineması açısından belki de en yüksek derecede önem taşımaktadır.. 100 yılı aşkın bir süredir yedinci sanatın bazı has örneklerinin üretildiği bu topraklarda , sahip olduğumuz nüfusa göre daha fazla sayıda yönetmenimizin çeşitli kıtalardaki festivallere katılması gerekir.. Eylül döneminde gerçekleşen Toronto Uluslararası Film Festivali (TIFF) özellikle son 10 yıldır akademi ödüllerinde en iyi film dalında adaylık alacak ve ödüle uzancak olan filmlerin belirlenmesinde ciddi rol oynamakta ve oscar'ın gidişatını venedik,telluride ve new york film festivalleri ile belirlemektedir.. Elbette Demirkubuz'un Kor adlı filmi yarışma dışı gösterilecek olsa da, gene de filmimizin böyle bir festivalin Contemporary World Cinema bölümünde kendine yer bulması memnuniyet verici hadisedir.. Sadece Cannes ve Berlin film festivalleri değil , ek olarak Venedik,Toronto,Karlovy Vary,San Sebastian, Locarno,Montreal,Telluride,New York,Tokyo ve Moskova gibi prestijli film festivallerinde filmlerimizin yer alabilmesi hayal olmaktan çıkmalı zaman zaman gerçekleşen ve gene gerçekleşmesi için önünde engel olmayan bir hedefe dönüşmelidir.Ülkemizde mevcut olan her imaknsızlık ve kısıtlılığa rağmen ben şu anda potansiyel olarak çok yetenekli senarist ve yönetmenlerimizin olduğuna inanıyorum.. NBC, Z.Demirkubuz, Y.Ustaoğlu,R. Erdem, D.Zaim, S.Kaplanoğlu gibi yönetmenlerimiz gibi neden olmayasınız ? Sadece hedefe odaklanmak,inanmak ve ardından yılmadan çalışmak çalışmak çalışmak ..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz