Taliban’dan Kurtarılan 7 Bin Film Dijital Ortama Aktarılıyor

17.09.2017 11:05
Taliban’dan Kurtarılan 7 Bin Film Dijital Ortama Aktarılıyor

Afganistan’da özellikle 1996 – 2001 yılları arasında egemen olan Taliban rejimi sırasında yok edilmekten kurtarılan 7 bin film dijital ortama aktarılarak korunacak. 

AFP’nin haberine göre, özgürlükleri kısıtlayan Taliban iktidarı sürecinde, sinema ve müzik dahil olmak üzere birçok kültürel etkinlik ve popüler eğlence yasaklanmıştı. Taliban militanları devlet film şirketi Afgan Film’e baskın düzenlemiş ve bulabildikleri tüm film makaralarını yakarak yok etmişlerdi. Ağır baskıya rağmen ülkelerinin kültürel mirasına sahip çıkmak için hayatlarını riske eden insanlar da vardı. 

Onlardan birisi olan Afgan Film çalışanı Habibullah Ali, “Birkaç arkadaşımla birlikte 7 bin makarayı başkent Kabil’in çeşitli yerlerine sakladık. O gün evlerimizden ayrılmayı beklemedik. Gizli filmlerimizin olduğunu öğrenselerdi bizi öldüreceklerdi. Kıymetli filmleri asla bulamadılar” diyor. 

Afganistan’da devlet tarafından üretilen filmler 70’li yıllarda oldukça popülerdi. Filmlere daha çok romantizm, kültür ve dostluk temaları hakimdi. 16 mm – 35 mm arasında değişen 100 bin saatlik 7 bin film makarası, 2 yıl içinde dijital ortama aktarılacak. İşlemler sırasında savaştan ziyade sevgiye odaklanmış Afgan filmlerine öncelik verecek. Projenin başında Afganistan Film Genel Müdürü Muhammed İbrahim Arify bulunuyor.

Filmlerin dijitale alındıktan sonra izlenebilmeleri için bir internet kanalı kurulacak. İnternetin ulaşmadığı köylere özel olarak gösterim imkanları sağlanacak. Afganistan’da halen Taliban tehlikesi devam ediyor. Buna rağmen ülkenin karış karış gezilmesi planlanıyor.