SİYAD’dan Sony Pictures’a Açık Mektup

08.10.2017 21:09

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 6 Ekim’de vizyona giren Blade Runner 2049’un Türkiye’de sansürlü versiyonu ile gösterilmesini kınadı.

SİYAD’ın resmi Facebook hesabından Sony Pictures'a yönelik yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Blade Runner 2049’u Türkiye piyasası için otosansürlemek Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakarettir.

Türkiye’ye Blade Runner 2049’ın oto-sansürlü bir versiyonunu sunmanızı infialle karşılıyor ve de bunu ‘yerel kültüre saygı’ olarak meşrulaştırma çabanızdan derin rahatsızlık duyuyoruz. Kendini ‘yerel bir kültür’ için neyin uygun olup neyin uygun olmadığına karar verme yetkisinde görüp bunu sözkonusu ‘kültüre’ empoze etmek, o ‘kültüre’ yapılabilecek en büyük saygısızlıkların başında gelir. Türkiye halkının ve özelde Türkiye’deki sinema izleyicilerinin her çeşit çıplaklık görüntüsünden rahatsızlık duyacaklarını varsaymak Türkiye halkına ve Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır. 

Türkiye’de filmlerin sansürlenmesinden muzdarip olduğumuz bir gerçek olsa da (bizler ulusal sansüre de karşıyız), sizin pozisyonunuz şu ana dek maruz kaldığımız ulusal sansürden bile daha gülünç biçimde darlaştırıcı bir pozisyon. Bu konuda derhal özür dilenmesini ve mevcut durumun en kısa sürede düzeltilmesini, geçmişte de yaşanmış olabileceği kuşkusu yaratan benzer durumların bir daha tekrarlanmamasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu

SİYAD, Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) üyesidir” 

Açıklamada metnin İngilizce versiyonu da paylaşıldı.