Sinemalar.com

Yüzüklerin Efendisi’nin Dizi Hakları İçin Büyük Savaş!

Yüzüklerin Efendisi’nin Dizi Hakları İçin Büyük Savaş!
4 Kasım 2017

Netflix, HBO ve Amazon gibi ekran devleri, yazar J.R.R. Tolkien’ın fantastik kurgu başyapıtı 'Lord of The Rings' (Yüzüklerin Efendisi) romanlarının kullanım haklarını satın alıp televizyon dizisine uyarlamak için eşi görülmemiş meblağları gözden çıkardı.

Üç şirketin de projeyle iddialı olarak ilgilendikleri ve ön ödeme olarak 250 – 300 milyon dolar arasında bir miktarı, telif haklarını elinde bulunduran Warner Bros stüdyolarına vermeye hazır oldukları belirtiliyor. Bu rakamların sadece Yüzüklerin Efendisi serisinin kullanım haklarını satın almak için konuşulduğu, herhangi bir prodüksiyon ve oyuncu bütçesi de içermediği belirtiliyor.  

Maliyetiyle bütün televizyon dizilerini gölgede bırakabilecek projede, sadece bir sezonun 100 ila 150 milyon dolara mal olabileceği kaydediliyor. Netflix ve Amazon’un anlaşmak için biraz daha önde olduğu, halihazırda popüler fantastik kurgu dizisi Game of Thrones’a ve spin-off projelerine sahip olan HBO’nun geri adım atabileceği konuşuluyor. 

Bununla birlikte, televizyon dizisi için bir anlaşma sağlanması durumunda bunun bütün Yüzüklerin Efendisi karakterlerini kapsamayacağı ve kullanımın sınırlı tutulacağı da gelen haberler arasında. Televizyon dizisinin akıbetinin önümüzdeki aylarda netleşmesi bekleniyor.

Yazar J.R.R Tolkien’ın mirasçılarının Warner Bros'a açtığı ve uzun yıllar süren The Hobbit ve Lord Of The Rings kitapları telif hakkı davası geçtiğimiz Temmuz ayında sonuçlanmış, Warner Bros varılan adli uzlaşma anlaşması kapsamında muhataplarına 80 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Dünya çapında çok büyük bir hayran kitlesi olan Yüzüklerin Efendisi ve The Hobbit kitaplarından 2001 – 2014 yılları arasında toplam 6 film beyaz perdeye uyarlanmıştı.

Haber Kaynağı Deadline

Tüm yorumlar (2)

Avatar
colakbasri (Figuran) | 4 Kasım 2017, 19:27

Bu tarz güzel bi seriyi aynı mükemmellikte devam ettirmeleri zor.O yüzden bence hiç girişmemeliler bu işe.

Cevap Yaz
0
1
ArturoBandini01 (Dublör) | 4 Kasım 2017, 18:50

bir bu eksikti zaten şu sıralar dizisi yapılmadık birşey kalmadı insan ögh diyor artık...Silmarillion çekilmek istendiği fakat tolkien'in ailesi buna karşı çıktı diye biliyorum.Sebebi ise ikinci hobbit üçlemesinde jackson'ın kendi kafasına göre yaptığı işler..Daha fazla göz doldursun diye olayla alakası olmayan birçok kahraman filme dahil edildi...İşin içine biraz aşkta serpiştirelim tuzu biberi olsun dendi 1 50 lik cüceyle 1 90 elfi birbirlerine aşık ettiler ve kitaptan çok farklı bir senaryo yapıldı...Film göz doldurdu fakat kitapla yakından alakası olmayışı silmarillionu iptal etti...Ki buna yapılacak diziyi düşünemiyorum yazık olur herşey tadında kalmalı bence yapılan marvel kahramanları bunun bir örneği zevk vermeyen banel diziler filmler çıkmakta bakkkalı manavı bile hero oldu...yapmayın abicim dokunmayın...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz