Sinemalar.com

Türkiye, yerli film izlenme oranında Avrupa birincisi

Türkiye, yerli film izlenme oranında Avrupa birincisi
17 Kasım 2017

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Yüzde 48'lik yerli film izlenme oranıyla Avrupa'da birinci ülkeyiz” dedi. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2018 yılı bütçesine ilişkin sunum yapan Kurtulmuş, 2017 içerisinde 121 yerli filmin seyirciyle buluştuğuna dikkat çekerek, “Toplam seyirci sayısı ise 53,6 milyon kişi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20'lik bir artış göstermiş izleyici sayısı. Böylece tüm zamanların izleyici sayısı bakımından rekor kırılmış” diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, “Yine çok önemsediğimiz bir husus, Türkiye ABD'den sonra dizi ihracatında dünyada ikinci sırada. Yüzde 48'lik yerli film izlenme oranıyla da Avrupa'da birinci olan bir ülkeyiz” ifadelerini kullandı. 

Bakanlık olarak destekledikleri, yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu'nun yaptığı Buğday adlı filmin Tokyo'da "en iyi film" ödülünü aldığını hatırlatan Bakan Kurtulmuş, destekledikleri bir diğer film olan Ayla'nın ise Oscar'da aday olarak Türkiye'yi temsil edeceğini ve bunun "övünç vesilesi" olduğunu sözlerine ekledi.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
filmgibibiraz (Profesyonel) | 18 Kasım 2017, 14:00

Yerli filmlerin çoğunluğunun çok kötü olduğuna dair kimse bir şey söylemeyecek mi? İyice bozuluyoruz.

Cevap Yaz
0
0
tomholland (Profesyonel) | 18 Kasım 2017, 10:32

Ülkemiz kaliteli filmler yaptığı sürece daha büyük destekler görecektir vatandaşından. O yüzden keşke sinemaya daha emek verilip kısa sürede film çıkartma çabası yerine kaliteli film cıkartmak için uğraşsak.

Cevap Yaz
0
2
serdar_sahin_562 (Amatör) | 17 Kasım 2017, 18:29

genede sektör gelimiyor aynı mal filimler aynı mal kitle!

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz