İran’da Nurgül Yeşilçay krizi!

21.11.2017 09:56
İran’da Nurgül Yeşilçay krizi!

İran Kültür Bakanı Abbas Salihi, Yedullah’ın Güzel Cini adlı filmde rol alan Nurgül Yeşilçay’ın oyuncu kadrosundan çıkartılmasını istedi. Yapımcı Mehrdad Farid ise, “Bu mümkün değil. Film bitti ve yakında vizyona girecek” dedi. 

Yapımcı Mehrdad Farid, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İran Kültür Bakanı Abbas Salihi, bana ve yönetmen arkadaşımız Bayram Fazlı'ya filmden Nurgül Yeşilçay'ı çıkarmamızı istedi. Oyuncu kadrosunda veya çekimlerde herhangi bir değişiklik yapmak imkansız. Senaryoyu İran Sinema Örgütü'ne sunup filmin üretim lisansı için başvurduğumuzda Türk oyuncunun projede yer alacağı açık bir şekilde belirtilmişti. Yetkililer buna rağmen projeye onay verdiler" diye konuştu. Bakan Salihi’nin neden böyle bir talepte bulunduğuna ilişkin bilgi verilmedi. 

Filmin Türkiye ve İran ortak yapımı olduğu için projede tek taraflı değişiklik yapamayacaklarını belirten Farid, İran ve Türkiye'nin yanı sıra çeşitli Arap ülkelerinde de gala töreni düzenleyeceklerini, Şubat 2018'de Tahran'da gerçekleştirilecek olan Fajr Film Festivali'nde de filmi sunmayı planladıklarını kaydetti. 

İranlı yönetmen Bayram Fazlı'nın çekimleri İsfahan kentinde yapılan Yedullah'ın Güzel Cini filminde, İranlı ünlü aktör ve yapımcı Parviz Parastui ile birlikte başrolleri paylaşan 41 yaşındaki oyuncu Nurgül Yeşilçay, geçirdiği travmadan dolayı konuşamayan Dilaram karakterine hayat veriyor.