Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

The X-Files: Uyumak İstiyorum!

16 Eylül 2008

The X-Files: İnanmak İstiyorum’un haftanın en ilgi çekici filmi olduğu kesin, ancak ne yazık ki izleyene kadar. Yıllarca takip ettiğimiz ‘X-Files-Gizli Dosyalar’ dizisinden oldukça farklı ve tam anlamıyla vasat bir olay örgüsü üzerine kurulan film; dizinin hayranlarını hayal kırıklığına uğrattığı gibi, ‘X Files’ fenomeninden bihaber olan yeni izleyicilere de keyifsiz bir seyir deneyimi yaşatıyor.

Yazının başlığına bakıp da, mübalağa yaptığımı düşünüyorsanız, inanın yanılıyorsunuz. Gerilim ve heyecan beklentisiyle izlediğiniz bir filmde, sizi yerinizden oynatacak gerilim dolu sahneler yerine, sıradan dram filmlerinde görmeye alıştığımız uzun ve yersiz diyaloglar ile karşılaştığınızda; oturduğunuz koltuk, yatak hissi vermeye başlıyor. Hele yanınızda omzuna uzanıp uyuyabileceğiniz bir sevgiliniz varsa, değmeyin keyfinize...

‘X-Files’ denince aklınıza ne geliyor sevgili okuyucular? Diziden haberdarsanız eğer; korkunç, korkunç olmasa bile ürkütücü ve mistik olaylar canlanıyor olmalı zihinlerinizde. ‘X-Files’ı hiç duymadığınızı varsayalım; isimdeki ‘X’ harfinden yola çıkarak, ‘bilinmeyen ya da açıklanamayan hadiseler’ şeklinde bir yorum getirebilirsiniz bu isme. Üzülerek söylüyorum ki, ‘The X-Files: İnanmak İstiyorum’da yukarıda saydığımız sıfatlarla tanımlanabilecek hiçbir olay yaşanmıyor. ‘Kung Fu Panda’da bile daha çok heyecanlandığımı ve olayları merak içinde takip ettiğimi söyleyebilirim.

Çocukluğumda etkisinde kaldığım ‘X-Files’ hikayelerinin anısına, filme daha ılımlı yaklaşmaya çalışsam da başaramıyorum... Filmin hikayesinin, diziden ve bir önceki filmden bağımsız olarak gelişeceğini önceden biliyorduk ancak bu filmde, ‘X-Files’ı dünya çapında bir fenomen haline getiren temalardan uzak kalınması, yıllardır yaşayan bir efsaneyi yok etmekten başka hiçbir işe yaramamış.

Hikayenin merkezinde iki ayrı aşk öyküsüne şahit oluyoruz. Biri oldukça tanıdık. Ajanlarımız Fox Mulder ve Dana Scully’nin yolları bir vesileyle yeniden birleşiyor ve aslında hiç ayrılmadıklarını hissetmelerine sebep oluyor bu kesişme. Filmin kahramanları olmaları nedeniyle, Fox ve Dana’nın aralarındaki duygusal çatışmaların ön planda olması bir nebze kabul edilebilir ancak hikayenin sürükleyiciliğini azaltacak ve seyirciye ‘bir dram izliyormuş’ hissi verecek sahnelere hiç gerek olmadığı kanaatindeyim.

Bu zamana kadar tanık olduğumuz ‘X-Files’ hikayelerinde, araştırılan cinayet ya da ölümlerin kaynağında genellikle tanımlanamayan doğa üstü ve mistik sebepler ile karşılaşmaya alışkın olduğumuz için; ‘The X-Files- İnanmak İstiyorum’da yaşanan tüm garipliklere bir dünyalının sebep olduğunu öğrendiğinizde, filmin adındaki ‘X’ harfini çıkarıp atmak geliyor içinizden. Olayların ardındaki sır perdesi aralandığında ise, filmde ilk ve son kez olmak üzere şaşırıyorsunuz.      

‘X-Files’ geleneğinden tamamen uzak işlenmiş bir olay örgüsü ile karşımıza çıkan ‘The X-Files: İnanmak İstiyorum’da mistik birşeyler aradığınızda bulabileceğiniz tek unsur, zaman zaman gözlerinden kan gelen, psişik güçleri olan bir medyum. Medyumun bir özelliği de pedofili (çocuklara karşı duyulan cinsel istek) zanlısı, eski bir rahip olması. Bu karakter üzerinden sunulan, “insanların ‘sapkınlık’ olarak yorumladıkları bazı cinsel dürtülerin de en nihayetinde Tanrı tarafından gönderilen ve bu nedenle önüne geçilemeyen duygular olabileceği” eleştirisi, filmden aklımda kalan tek şey oldu diyebilirim.

Filme karşı bir önyargı oluşturmak istemem ancak sizleri süslü anlatımlar ile kandırmaya da hiç niyetim yok. ‘X-Files’ serisinin size öğrettiği herşeyi unutun ve beklentilerinizden sıyrılarak filmi izleyin. Benden farklı düşünmeniz dileğiyle, iyi seyirler...

Tüm yorumlar (6)

Avatar
nevazen (Jön) | 24 Eylül 2008, 04:40

tamamen doğru bir kritik olmuş ama ben uyumadım dersem yeridir orası sanırım göreceli bir yorum olmuş:)ama konusuna ve x-files takipçilerine göre sıradanın altında bir film ile karşımızda x-files.ben hayal kırıklığına uğradım desem yeridir,çünkü serkan beyinde dediği gibi bilinmeyen hiç bir şey yoktu filmde hatta çok bilinirlik söz konusu idi:)keşke böyle olmasaydı diyorum ve kritik içinde teşekkür ediyorum.

Cevap Yaz
0
0
zambuka (Profesyonel) | 22 Eylül 2008, 19:19

dizisi çok daha güzeldi diye düşünüyorum...

Cevap Yaz
0
0
birdy1907 (Jön) | 19 Eylül 2008, 16:17

yazdıklarına tamamen katılıyorum yalnız bir yeri atlamışsın o da filmde önce dana scully nin bütün gün tanrı ya sövdüm.bir insana zulmedecekse neden yaratıyor gibi bir şey demesine karşılık fox mulder in bırak sen uyu biraz da ben söveyim gibi bir şey demesidir.senaryoyu yazan gerizekalılar tanrı ya inanamayıp hakaret ediyor olabilirler ama onların dini ve inancı böyle eksik yanlış ve sapıkça.her şeyden önce tanrı dedikleri allah zalim değildir ve zulmetmez.sadece yarattığı tüm insanları değişik sınavlardan geçirir.zalim olan insanın kendisidir.ama dediğim gibi onlardan küçük bir zümre hariç farklı bir davranış beklenemez.çünkü inanmazlar ve kendilerini sorgulamazlar.

Cevap Yaz
0
0
DarkKnight (Artist) | 21 Eylül 2008, 17:02

inançsız insanların yazdığı bir senaryo ve o sözleri söyleyebilen bir oyuncu. bu filmi bu başta olmak üzere kimseye tavsiye etmiyorum. güzel bir film demeyeceksiniz. isterseniz paranızı boşa harcayıp "güzel bir film değilmiş" diyebilirsiniz. seçim size kalmış.

0
0
peekay (Artist) | 19 Eylül 2008, 08:40

uyumak mı?özür dilerim ama biraz abartmışsınız bencede.tamam film özgün hikayesinden çok uzak,hani adını ilk duyduğumda yine ufolarla ilgili felan diye düşündüm ama filmi izlediğimde normal bir film izlemişim gibi oldum.ama film sıkıcı değildi.özgün hikayesinden uzak olsada güzel bir filmdi...

Cevap Yaz
0
0
kimbuadam (Dublör) | 18 Eylül 2008, 20:18

filmin dizinin seyrinden uzak olduğunu, hatta bir x-files filminde olmasını beklediğimiz gerilimin ve mistizimin de bu filmde eksik olduğunu söylemekte haklısın. ama bu bir filmi kötü yapar mı? bence yapmaz. x-files serisinden iyi bir dram neden çıkmasın ki bu film iyi sayılabilecek bir dram. yer yer en azından.filmin temposu da gayet iyi, bu filmde uyukladıysan özellikle geçtiğimiz yıl vizyona giren ve çok beğenilen filmler senin için çekilmes olmustur diye dusunuyorum.filmin eksik yanları olduğunu ben de kabul ediyorum ama bahsettiğin şekilde değil.eleştirileri dikkate alarak sinemaya giden bir izleiyiciyim ama bu eleştiriler yalnız hikaye eksenli.daha kapsamlı, filmi tamamen değerlendiren bir eleştiri yaparsan benim gibi izleyiciler için daha aydınlatıcı olur. teşekkür ederim

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz