Ses getirecek bir Mevlana filmine bakanlıktan destek sözü

01.12.2017 17:44
Ses getirecek bir Mevlana filmine bakanlıktan destek sözü

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayatını anlatan bir sinema filmi çalışmasına bakanlık olarak destek vereceklerini söyledi. 

Kurtulmuş, Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıl Dönümü törenlerinin tanıtımları için Konya’da düzenlenen basın toplantısında, Mevlana’nın hayatını anlatan bir sinema filmi çalışmasının olup olmadığının sorulması üzerine şunları söyledi: 

“Bakanlığımızın sinema sektörüne ciddi destekleri sayesinde de 2002 yılında 9 film üretilirken 2016 yılında Türkiye'de 135 film üretilmiştir. Buradan açık çağrıdır, Hz. Mevlana’yla ilgili film yapmak isteyen arkadaşlarımız, gelsinler, bunu projelendirsinler, Bakanlığımıza müracaat etsinler. Biz Bakanlık olarak, doğru projelerin, gerçekten ses getirecek, dünya çapında Mevlana’nın tanıtılmasında etki yapacak projeleri destekleriz.” 

Mevlana konulu bir film olasılığı geçtiğimiz yıl İngiliz The Guardian gazetesine de konu olmuştu. 2000 yapımı Gladiator filminin usta senaristi David Franzoni'nin yönetmenliğini üstleneceği bir yapım gündeme gelmiş, hatta başroller için Leonardo DiCaprio ve Robert Downey Jr. isimleri bile konuşulmuştu. Ancak şimdiye kadar böyle bir proje hayata geçmedi.