Düğün Dernek'e ‘Entarisi Dım Dım Yar’ cezası

05.12.2017 12:06

Vizyona girdiği 2013’te büyük beğeni toplayan Düğün Dernek filminde, ‘Entarisi Dım Dım Yar’ adlı türküyü izinsiz kullandığı iddiasıyla dava açılan Yılmaz Erdoğan’ın ortak olduğu Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), 35 bin TL tazminat cezasına çarptırıldı. 

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne üç yıl önce açılan davaya göre, 1978 yılında hayatını kaybeden Osman Şan’ın, Entarisi Dım Dım Yar türküsünün bestecisi ve söz yazarı olduğu belirtildi. Şan’ın mirasçısı 7 kişi, şu gerekçelerle tazminat talebinde bulundu: 

“Filmi bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişi izlemiş ve 68 milyon 792 bin lira hâsılat yapmıştır. Film, müziği ünlü yapmamış, müzik filmi tanıtmıştır. Basında bu şarkı tıklanma rekorları kırıyor şeklinde haber olmuştur. Youtube’da 19 milyon 431 bin kişi, dev puntolarla başlayan bu eserin tanıtım videosu filmini tıklamıştır. Ayrıca bu eser en iyi film müziği ve en iyi düet dalında birçok ödül almıştır. 42 bin liranın davalıdan tahsilini istiyoruz.”

BKM ise eserin MESAM ve MSG tarafından anonim kabul edildiğini ve anonim kabul edilen bu eserin filmin özgün müzik bestecisi tarafından aranje edildiğini iddia etti. Ancak mahkeme, 7 mirasçının açtığı davayı kısmen kabul ederek Yılmaz Erdoğan’ın ortağı olduğu BKM’nin izinsiz kullanım nedeniyle 35 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.