Ayla'nın Süleyman astsubayından acı haber!

07.12.2017 13:51

Ayla filmiyle hikayesi beyaz perdeye aktarılan Koreli Kim'in manevi babası Süleyman Dilbirliği, 91 yaşında hayatını kaybetti. 

Kore gazisi Dilbirliği, 12 Kasım’da İstanbul Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Doktorlar, solunum yetmezliği çeken Süleyman Dilbirliği’nin durumunun kritik olduğunu belirtmişlerdi. 

Astsubay Süleyman Dilbirliği ile Kore Savaşı’nda bulup kurtardığı çocuğun hikayesi 60 yıl sonra filme çekildi ve Ayla Türkiye’nin Oscar aday adayı oldu. 

İsmail Hacıoğlu’nun gençliğini, Çetin Tekindor’un da yaşlılığını canlandırdığı Süleyman astsubay, “Biz bu çocuğu kurtarmasak Allah bize sorardı. Umarım ömrüm yeter de filmi izlerim” açıklamasını yapmıştı. Dilbirliği’nin sağlığı filmin galasından sonra bozulmuş ve hastaneye kaldırılmıştı. 

Hastaneden yapılan açıklamada, "Solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla hastanemiz yoğun bakım kliniğine 12 Kasım'da yatırılan Dilbirliği, yaklaşık 30 gündür aralıklı organ destek tedavileriyle takip ve tedavi altında tutulmuştur. Ancak hastamızın son bir hafta süresince genel durumunda bozulma görülmüş ve son 24 saat boyunca gelişen organ yetmezliği sonucunda yapılan tüm müdahalelere rağmen gazimiz vefat etmiştir" denildi.