‘Çağrı’ filmi 4K çözünürlükle tekrar vizyona girecek

07.12.2017 17:09

Yönetmenliğini Mustafa Akkad’ın üstlendiği 1976 yapımı ünlü The Message (Çağrı) filminin 4K (ultra yüksek çözünürlük – UHD) restorasyonu yapıldı. 

İslam dünyasında önemli bir yeri olan ve klasikleşen eserin bu yeni hali, 13 Aralık’ta Dubai Uluslararası Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinde gösterilecek. Etkinliğe 2005’te bir terör saldırısında hayatını kaybeden Mustafa Akkad’ın yapımcı oğlu Malek Akkad da katılacak. Akkad şu sıralarda Miramax ve Blumhouse ile birlikte yeniden çekimi yapılan Halloween filminde yapımcılığı üstleniyor. 

Filmin hayattaki oyuncuları da yaklaşık 40 yıl aradan sonra Dubai’deki festivalde bir araya gelecek. Başroldeki Anthony Quinn, 2001 yılında ABD’de yaşamını yitirmişti.

Malek Akkad, filme ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Çağrı’nın barış mesajı ve anlayışı çağımıza hitap ediyor. Bu film babamın bir mirası. Yeni nesil izleyicilerin de Çağrı'yı tecrübe etmesini, büyük başarıyı yaşamalarını istiyorum. Bu film bir dönüm noktası” dedi.

Restorasyonlu Çağrı filmi, 2018’in Haziran ayında Arap dünyasında ve Ortadoğu ülkelerindeki sinemalarda yeniden gösterime girecek.