Sinemalar.com

Star Wars mimarisine Ayasofya ve Sultanahmet ilham vermiş!

Star Wars mimarisine Ayasofya ve Sultanahmet ilham vermiş!
12 Aralık 2017

Star Wars (Yıldız Savaşları) serisindeki 1999 yapımı Episode I: The Phantom Menace filminde görülen Naboo gezegenindeki yapıların mimarisinde Ayasofya ve Sultanahmet camilerinin etkili olduğu belirtildi.

İskoçya’daki Strathclyde Üniversitesi’nden mimari uzmanı David Reat, Naboo’daki yapıların Ayasofya ve Sultanahmet camileri gibi Bizans ve Türk mimari yapılarının bir karışımı olduğunu ama iç mekanların barok ve rokoko unsurları içerdiğini söyledi. Reat’e göre, George Lucas gerçek bir Frank Lloyd Wright hayranı. Naboo gezegeni ve dışında da bu ünlü mimarın etkisi hissediliyor. 

Lucasfilm şirketinin prodüksiyon koordinatörü Doug Chiang da dünyada önde gelen yapıların Yıldız Savaşları için ilham kaynağı olduğunu doğruladı. Episode I’de camilerle birlikte minareleri de kullandıklarını kaydeden Chiang, derin uçurumlarla Naboo gezegeninin genel manzarasını tamamladıklarını ifade etti. 

Yapım şirketinin çizerlerinden Ralph McQuarrie ise, huzur veren ideal bir dünya görünümü için bu yapılardan başkalarının da düşünülemeyeceğini anlattı. Star Wars hayranları arasında yapılan bir ankette, Naboo yaşamak için en güzel ve en uygun gezegen seçilmişti. Serinin en yeni filmi Star Wars: The Last Jedi, yarın (13 Aralık) vizyona giriyor. 

Haber Kaynağı CNN International

Tüm yorumlar (2)

Avatar
Terekeme (Dublör) | 14 Aralık 2017, 02:29

Ütopik bir evrenin beyaz perdeye aktarımında bile kültürümüze has mimarimiz kullanılıyorken biz kendi kültürümüzün zenginliğinden ne kadar yararlanıyoruz? Kendisine çok uzak mimarileri,kültürleri merak edip bunlardan esinlenenlere değil lafım, aksine hayal güçlerine saygı duyuyorum. Demek istediğim bir gökdeleni bile çeşitli şekillerde allayıp pullayıp dünya sinemasına pazarlayan dış sinema sektörü bunları yaparken , elindeki hazineyi göremeyen film sektörümüzü omuzlarından sarsıp kendine getirmeliyiz. Hayal gücümüz uykusundan uyanmalı.

Cevap Yaz
0
1
birdy1907 (Jön) | 12 Aralık 2017, 20:35

Filmi ilk izlediğimde İstanbul'da yaşayan bir sanat tarihi mezunu olarak Naboo Gezegenindeki bu yapıların Bizans ve Osmanlı Mimarisini andırdığını düşünmüştüm.Yıllar sonra bu haber düşüncemi doğruladığı için sevindim.Ve yine Star Wars evreniyle sinemada ilk kez 11 yaşında İmparatorun Dönüşü filmiyle tanışmış biri olarak Star Wars hayranlarının görüşüne katılıyorum;bu evrende yaşanacak en güzel gezegen Naboo'dur.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz