Disney ve Fox bu sefer anlaşmaya yakın!

13.12.2017 11:46
Disney ve Fox bu sefer anlaşmaya yakın!

Dünyanın en büyük medya şirketlerinden The Walt Disney Company’nin bir süredir 21st Century Fox’u satın almak için yaptığı ve daha önce başarısızlıkla biten pazarlıklar, bu sefer olumlu sonuçlanabilir. 

İngiliz Financial Times gazetesi, Disney'in Fox'un eğlence alanındaki varlıklarını 60 milyar dolara satın aldığını, anlaşmanın bugün kamuoyuna duyurulabileceğini iddia etti. Manşetten verilen haberde, bu gelişmenin Hollywood’u ve hızla dijitalleşen medya endüstrisini yeniden yapılandıracağı belirtildi. 

Habere göre satış anlaşması, 21st Century Fox film stüdyosu ile İngiltere, Avrupa, Asya'daki Sky ve Star uydu yayınlarını da kapsıyor. FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD'deki 22 bölgesel spor kanalı ve Fox grubunun dijital yayın platformu Hulu'daki hisselerinin de anlaşmayla Disney'e geçeceği kaydediliyor. 

Disney hisselerinin dün New York'ta yüzde 0,5 değer kazanmasıyla şirketin değeri 162 milyar dolara ulaştı. 21st Century Fox'un değeri ise hisselerindeki yüzde 1'lik değer artışıyla 62,6 milyar dolara yükseldi. 

X-MEN VE AVENGERS BİR ARAYA GELEBİLECEK!

Eğer Walt Disney, söz konusu satın almayı gerçekleştirdiyse, Fox bünyesindeki Fantastic Four, X-Men, Alien, Predator ve Avatar gibi filmlerin haklarına da sahip olacak. Disney’in Marvel Sinematik Evreni kahramanları, Fox’un X-Men karakterleriyle bir araya gelebilecek ve aynı filmlerde boy gösterebilecek. Marvel çizgi romanlarında gördüğümüz Hulk ve Wolverine’nin ünlü kapışmalarını beyaz perdede de izleyebileceğiz.