Sinemalar.com

Can Dündar’dan ‘Mustafa’ Belgeseli

Can Dündar’dan ‘Mustafa’ Belgeseli
7 Ekim 2008

Atatürk’ü Tanıyoruz, Peki ya “Mustafa” Nasıl Biriydi?

Elinize bir kağıt kalem verip, Atatürk’ü anlatmanızı istesek, neler yazardınız o kağıda? İlkokuldan beri, hakkında sayfalar dolusu bilgi edindiğiniz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili ne biliyorsunuz gerçekten? “Atatürk”ün lider ruhlu, mücadeleci ve güçlü bir kahraman olduğuna şüphe yok. Peki ya “Mustafa” nasıl biriydi dersiniz? Ne gibi zaafları vardı? Umutsuzluğa kapıldığı olur muydu? Hayalleri nelerdi? Aynaya baktığında kendini beğenir miydi? Sevdiği kadın için gözyaşı döker miydi? En çok hangi mevsimi severdi?...

Günümüz gençliğinin, resmi bayramlarda adı sıkça anılan, okul kitaplarının ilk sayfaları ile devlet dairelerinin duvarlarını süsleyen bir “ikon” olarak tanıdığı Mustafa Kemal Atatürk hakkında çok şey anlatıldı yıllarca. Ancak hiçbiri “Zübeyde Hanım’ın oğlu Mustafa”nın iç dünyasını tasvir edemedi bizlere.

Atatürk’ün siyasi ve askeri başarılarının haricinde, insani yönlerini de ele alan kapsamlı bir çalışma yapılamamıştı bugüne kadar.

\"\"Bu eksikliği hisseden Can Dündar, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümünde, sadece Atatürk’ü değil, “Mustafa”yı da tanımak isteyenler için, özel bir belgesel film hazırladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Türkiye çapında gösterime girecek “Mustafa” adlı bu çalışma; yeni nesile Atatürk’ü keşfetme imkanı sunarken, bizleri de onu yeniden tanımaya davet ediyor.

15 yıldır konu ile ilgili çalışmalar yapan Can Dündar, 1993 yılında hazırladığı “Sarı Zeybek” adlı belgesel ile Atatürk’ün insani unsurları hakkında fikir edinmemize yardımcı olmuştu. Ancak “Mustafa”, Atatürk’ün tüm hayatını mercek altına alan ve onu alışılagelmiş formatların dışında anlatmaya çalışan bir film.

“Mustafa”yı yazan ve yöneten Can Dündar, bu filmin özellikle yeni kuşağa Atatürk’ü daha samimi bir üslupla anlatarak, ona yakınlık duymalarını sağlayacağına inanıyor. Bu amaç doğrultusunda, filmde eski, siyah beyaz görüntüler yerine modern animasyon teknikleri kullanılmış.

\"\"Mustafa”nın dikkat çeken diğer bir özelliği de, filmin müziklerinin uluslararası üne sahip müzisyen Goran Bregoviç imzasını taşıyor olması. “Atatürk’ün hayatını konu alan bir filmde neden bir Türk besteci ile çalışılmadığı” yönündeki eleştirilere şu cevabı veriyor Can Dündar: “Sonuçta Atatürk Rumelili bir Balkan çocuğu ve Balkan kanını taşıyan bir müzisyenin ona çok daha yakın olacağını hissettim. Onun duygularını çok daha iyi dile getirebileceğini düşündüm. Onun dışında, Goran Bregoviç uluslararası bir müzisyen. Atatürk\'ü dünyaya tanıtmakta, böyle bir müzisyen seçiminin yardımcı olacağını düşündüm. Ayrıca, genlerinde Osmanlı izlerini taşıyan bir müzisyen Bregoviç...”

\"\"Atatürk’ü en saf haliyle beyazperdeye taşımayı amaçlayan “Mustafa”, film için seçilen isimden de anlaşılacağı gibi, yıllardır izlediğimiz Atatürk belgesellerine kıyasla, daha şahsi bir Atatürk portresi çiziyor. Atatürk’ün kendi sesinden çok önemli konuşmalar, kendi fotoğrafçılarının fotoğraf arşivleri, duygularını ve izlenimlerini not ettiği not defterlerinden tutun da, yazdığı mektuplara kadar birçok özel bilgi “Mustafa” belgeselinde seyirci ile paylaşılıyor.

Atatürk’ü sadece bir lider olarak değil, herşeyden önce bir “insan” olarak tanımak ve zaferlerle dolu yaşantısında sergilediği insani duruşu gözlemleyerek, kendi hayatınıza dair dersler çıkarmak için “Mustafa”yı izlemenizi öneriyoruz.

\"\" ‘Mustafa’nın Hazırlık Aşaması

•    Film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşiv özel izinle açıldı.

•    Atatürk’ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne ve elyazmalarına ulaşıldı.

•    Çekim ekibi Atatürk’ün ayak bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya giderek; onun hayatını yerinde görüntüledi.

•    Geniş ve deneyimli bir kadro, Atatürk’e dair yazılmış kitapları, yerli - yabancı basını ve diplomatik yazışmaları tarayarak, onlardan sahici, objektif ve sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalıştı.

•    Ondan kalan eşyalar, onu anlatan anılar, çalıştığı karargahlar, yaşadığı evler, geride bıraktığı belgeler, sevdiği şarkılar ve söylediği sözler titizlikle derlendi.

Hazırlayan: Serkan Tavşanoğlu

 

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (23)

Avatar
tiglon (Amatör) | 20 Aralık 2009, 22:16

Can Dündar\'ı kutluyorum iyi bir işe imza atmış gerçek arşivleri ortaya dökmüş. Mustafa Kemal ile aynı yolda değilim çünkü o hep meçhule giden bir yolda geriledi

Cevap Yaz
0
0
ben-de-varim (Amatör) | 14 Aralık 2009, 14:13

Mustafa belki arşiv belgelerine dayanılarak çekildi..belki içinde yalan yoktu..ama içinde çarpıtma vardı,sevgisizlik vardı,eksik arama ,eksikliklere odaklanma vardı..Can dündara öğrenciliğimden beri duyduğum derin saygı yerini kuşkuya buraktı..hiç ama hiç beğenmedim bu yapımını.

Cevap Yaz
0
1
CILGINTURKLER (Amatör) | 2 Kasım 2008, 23:07

Serdar Turgut’un “Türkiye’de pek çok megaloman vardır ama benim gördüğüm ender ve gerçek miniloman Can Dündar’dır” (Akşam gazetesi, 30 Ekim 2008) sözüne fazlasıyla hak verdik!Atatürk’le ilgili bırakınız bir akademik çalışmayı, Türk İnkılâp Tarihi Kronolojisi’ni okuyan biri bile böyle bir “Mustafa” ithal edemez. Böyle bir “Mustafa” tırıvırısına imza atamaz..Mustafa”da kesinlikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmadığı gibi “insan Mustafa” da yok. Hollywood yapımı ucuz zombi filmlerinin özentisi içinde “belgesel çakma” ile karşı karşıyayız.Dündar’ın Mustafa’sı bizim bildiğimiz “milli, laik, üniter sistem, artı Müslüman Türk milleti eşittir Türkiye Cumhuriyeti”ni kuran Atatürk değil. “İslam düşmanı” günde bir büyük rakı, üç paket sigara ile Çankaya’da avare avare oturan, yalnızlıktan canı sıkılan “garip bir Mustafa’cık”.
PKK/DTP cephesi ile Halidi Tarikatı üzerinden tezgâhlanan, Halidi Barzani-Halidi AKP’li Kürtçü milletvekillerinin gönlünde yatan aslanı “Mustafa” İzmit’te gazetecilere söylüyor: “Şışşşt kimseler duymasın, yazmayın, Kürtlere özerklik vereceğim.”
İslam konusunda, şöyle ucundan bir inançlı “Mustafa” gösterilir gibi yapılıyor. Cumhuriyet Cuma namazından sonra 29 Ekim 1923 günü ilan ediliyor. Amma bu varla yok arası. O da ne? “Mustafa” Hocası Kaymak Hafız’dan yediği dayağın “intikamını” alırcasına dinin, imanın tozunu attırıyor. İslam düşmanı ve ateist bir Mustafa peydahlanıyor.
“Ya istiklal ya ölüm”, “Size ölmeyi emrediyorum” der demez, “Allahu ekber” nidalarıyla Çanakkale’de, Sakarya’da düşmanın üzerine atlayan Türk çocuklarının komutanı Atatürk “Mustafa”da, “Cahillerin seviyesine inmem” diyerek mensubu olmaktan övündüğü Türk halkını aşağılıyor.“Mustafa” yalnız ve diktatör. Canı sıkıldığı için Babil Kralı Nabukadnazar gibi kendi heykellerini diktiriyor..Can Dündar’ın, bırakınız İsmet Bozdağ’ın “Atatürk’ün sofrası”nı okumayı, Atatürk’ün sofrasından bihaber olduğu anlaşılıyor. Cumhuriyetin kurulduğu, Cumhuriyetin kurumlarının dantel gibi oluşturulduğu Gazi’nin sofrası “Mustafa”da yok. “Mustafa”nın sofrası rakı içilen, -herhalde tepkiden çekinmeseler bir iki çengi de koyarlardı- ud çalınan, coşkusuz bir miskinler sofrası.
“Mustafa”da Atatürk’ün manevi oğlu için öz oğluydu havası pompalanarak, gayrimeşru ilişkileri ve bundan bir oğlu olduğu ima ediliyor.Tebrikler satılmış Can Dündar!!

Cevap Yaz
0
0
CILGINTURKLER (Amatör) | 2 Kasım 2008, 22:37

Atatürk ü çaktırmadan insanlara içki ve kadın düşkünü, din karşıtı!!,ülkede devrim adına insanların kılık kıyafetini zorla değiştiren! iktidarı tek başına elinde tutmak için en yakın arkadaşlarını bile dar ağacına yollayan!,vahdettin tarafından anadoluya vatanı kurtarması için yollanan!! bunlar çaktırmadan anlatılmak istenenler..Başarıları ne?? zevklere bukadar bağlı bi insan olmasına rağmen cumhuriyeti kurdu hayalindekileri yaptı!!!Can dündar bu filmi birilerine yaranmak için yapmış kalemini kendini şahsiyetini bitirerek!!aynı can dündar değilmiydi abdullah gülü yerlere göklere sığdıramayan belgeseli yapan..Atatürk bukadar kötü anlatılabilirdi!!Bu kadar yalan berbat bi belgesel nasıl yapıldı gerçekten anlayamıyorum..Atatürk ün sofrasını okudunuzmu?? Atatürk bunları hak etmiyor ve can dündar bu belgeseli ile artık gerçekleri yansıtmayan birilerine yaranmaya çalışan biri olarak kalacak türk halkının gözünde!!Kendini bitirdi can bey!!

Cevap Yaz
0
0
sirine2104 (Amatör) | 2 Kasım 2008, 22:03

bu yorumların çoğu vizyon öncesi film gösterimde ben şoktayım neden sarı zeybekten sonra neden .Öyle üzgünüm ki ya çocuklarımı götürmüş olsaydım tarihe mal olmuş birakın Türkıye yi dünyanın imrendiği M.KEMAL ve bu belgesel oldumu can dündar yakıştı mı

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz