İpek Yolu Film Festivali Roma’da!

17.10.2008 14:42
İpek Yolu Film Festivali Roma’da!

Sinemalar.com’un internet sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, genç sinemacıların ilk filmlerinden, büyük ustaların merakla beklenen son filmlerine,  canlandırma sinemasından komediye, geniş bir yelpazede, 100’e yakın filmi 28 Kasım – 4 Aralık 2008 tarihleri arasında Bursalı izleyicilerle buluşturuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, zengin programı ile dünya sinemasının seçkin örneklerini Bursa’ya taşıyan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, gösterim şansı bulamayan kaliteli filmleri ülkemizde sinemaseverlerle buluştururken, diğer yandan Türk filmlerinin yurtdışında gösterimi ve tanıtımı için, yurtdışı film festivalleri ile işbirliğine girişiyor.

Bu yıl ilk kez hayata geçirilen yurtdışı film festivalleri işbirliği çerçevesinde, festivalin ‘İpek Yolu Üzerinden: Bosna-Hersek’ bölümünde gösterilecek olan seçki, yönetmenliğini Mirsad Purivatra’nın yaptığı “Saraybosna Film Festivali / Sarajevo Film Festival” tarafından oluşturuldu.

“Saraybosna Film Festivali” ile birlikte hayata geçirilen, yurtdışı film festivalleri işbirliği, “Roma Film Festivali / Festival Internazionale Del Film di Roma” ile devam ediyor.

Bu yıl üçüncü yaşını kutlayan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, kendisi gibi genç bir festival olan ve İtalya’nın başkenti Roma’da 22-31 Ekim 2008 tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenen “Roma Film Festivali” ile yapılan işbirliği çerçevesinde, festival film programında yer alan‘Grand Tour’ başlıklı bölümünün seçkisini oluşturdu.

Roma Film Festivali’nin ülkeler arası köprü oluşturmak ve diğer ülke sinemalarının bağımsız örneklerini, gezici festival konsepti ile izleyiciye ulaştıran ve festival öncesi başlayarak aynı zamanda sonlandırdığı ‘Grand Tour’ bölümünde bu yıl konuk ülke olarak Türkiye seçildi. Roma’nın birçok bölgesinde gösterilecek olan filmler Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali tarafından belirlendi.

Türk filmlerinin toplu gösteriminin yapılacağı ve 17 Ekim 2008 Cuma günü Ahmet Uluçay’ın 2004 yapımı “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmi ile başlayacak olan ‘Grand Tour’ gösterimlerinde sırasıyla: Cem Yılmaz’ın Ali Tamer Baltacı ile birlikte yönettiği “Hokkabaz” (2006); Ezel Akay’ın “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” (2006);  Barış Pirhasan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Adem’in Trenleri” (2007); Turgut Yasalar’ın “Sis ve Gece” (2007) ve Özer Kızıltan’ın “Takva” filmleri gösterilecek. Gösterimler 22 Ekim 2008 Çarşamba Aren Perdeci’nin “Yanlış Zaman Yolcuları” filmi ile noktalanacak.