Oscar’ın ‘yabancıları’ İstanbul Modern Sinema’da

02.01.2018 13:27
Oscar’ın ‘yabancıları’ İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema, 11 - 21 Ocak tarihlerinde, 90. Akademi (Oscar) Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisine aday filmlerden oluşan bir seçki sunacak. 

13 filmin gösterileceği seçkideki yapımlardan 7’si, Oscar adayı son 9’a kalan filmler arasında bulunuyor. İstanbul Modern’den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bu heyecanlı çekişmede adı öne çıkan yapımlar, Oscar adayı olmalarına rağmen Hollywood kulvarının dışında, dünya festivallerinde başarılı olmuş, farklı dil ve kültürlerden filmlerin buluştuğu bir kategoriyi temsil ediyor. Bu yılki programın öne çıkan filmleri arasında Avrupa ve dünya sinemasından büyük isimler var: Arjantinli yönetmen Lucrecia Martel'in açılışını Venedik’te yaptığı, uzun bir aradan sonra beklenen dönüş filmi Zama, Ruben Östlund’un çağdaş sanata dair güçlü bir taşlama sunduğu ve karşılığında Cannes’dan Altın Palmiye’yle dönen Kare (The Square) ve İstanbul Modern Sinema’nın 2013 yılında adına toplu gösterim düzenlediği Michael Haneke’nin yine Avrupa’da çıkışsız bir burjuva ailesi resmi çizen yeni filmi Mutlu Son (Happy End) programda yer alacak.”

Programda yer alan diğer filmler ise 93 Yazı, Beden ve Ruh, Foxtrot, Hakaret, Kalp Atışı Dakikada 120, Muhteşem Kadın, Paramparça, Sevgisiz, Sadakat ve Thelma olarak sıralandı.