Sinemalar.com

Hans Zimmer: Dunkirk benim en zorlandığım filmdi

Hans Zimmer: Dunkirk benim en zorlandığım filmdi
2 Ocak 2018

Sinemada unutulmaz müziklerin mimarı ünlü besteci Hans Zimmer, birçok kez birlikte çalıştığı yönetmen Christopher Nolan imzalı Dunkirk filminin kariyerinde en zorlandığı iş olduğunu söyledi. 

Filmin olağanüstü atmosferi ve müziklerine ilişkin bir röportajda konuşan 60 yaşındaki Alman besteci, “Bir gerilim sistemi haline gelen 100 dakikalık demo hazırladım. Aynı sorunlarla karşılaşınca ve 24 saat boyunca uyumayınca bazen işin kolayına kaçmak istiyordum, eve gidip bir parça yemek yiyip uyumak ve tüm gece bunun hakkında rüya görmek istiyordum, böylece hiç peşimi bırakmayacaktı. Ancak Nolan bu kolay yolu seçmeme hiç müsaade etmedi” dedi. 

Christopher Nolan’ın her zaman kendisine yeni fikirler verdiğini belirten Zimmer, “Bana hep ‘bu fikre bir çözüm bulalım, hadi, üstesinden gelebilirsin, sonuna kadar gidelim’ der, onun sert tavrı, bulduğumuz yeni fikrin de üzerine yapışır. Büyük yönetmenler, siz vazgeçmek isterken size neşe ve güç verirler. Bunun problemlerin çözümüne yardımcı olacağını da bilirler. İşte o anda iyi filmler yapıyoruz” diye konuştu.

Nolan’la “kedi köpek gibi kavga ettikleri” zamanlar da olduğunu kaydeden ünlü besteci, “Ne olursa olsun biz iyi dostuz. Gerçekten önemli olan şeyin bir parçası da arkadaşım Chris'i koruyor olmam. Kavgaların büyüklüğü önemli değil. Dunkirk’te de yaptığım iş hikayeyi yükseltiyordu, filmin başarısını artırıyordu. Böylece arkadaşım Chris’i koruyordum, bu iş kişisel hale gelmişti” ifadelerini kullandı. 

1980’lerden beri 150’yi aşkın filmin müziklerinde imza atan Hans Zimmer’in 4 Grammy ödülü, 3 Classical BRIT ödülü, 2 Altın Küre ödülü ve bir de Oscar ödülü bulunuyor. 

Haber Kaynağı Esquire

Tüm yorumlar (3)

Avatar
Terekeme (Dublör) | 4 Ocak 2018, 00:46

''Emek,azim,çalışma. Bunları ders kitaplarında bulamazsın,içinde aramalısın.'' Bu ilkeleri içinde bulmuş usta sanatçılar. Onların imzası olan kötü iş bulmak imkansız sayılır.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 3 Ocak 2018, 08:33

Sinemaya değer katan iki büyük sanatçı .

Cevap Yaz
0
1
kisakizan55 (Dublör) | 2 Ocak 2018, 20:34

işte bu yüzden en iyiler...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz