Türk sinemasının unutulmazları koruma altına alınıyor

23.01.2018 11:43
Türk sinemasının unutulmazları koruma altına alınıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1930'lardan bugüne kadar uzanan Türkiye'nin en önemli sinema ve müzik arşivini, dijital ortama aktararak koruma altına aldığı bildirildi. 

Bakanlık Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce ilk olarak 2013'te başlatılan Dijital Belge Arşivi Projesi ile 1932’den günümüze kadar uzanan milyonlarca sinema ve müzik eserine ilişkin belgeler dijital ortama aktarıldı. 

Aralarında Hababam Sınıfı, Malkoçoğlu gibi Türk sinemasının unutulmaz filmleri ile Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Barış Manço gibi sanatçıların seslendirdiği eserlerin yer aldığı toplam 400 bin sinema ve müzik eseri bu yöntemle korunacak. 

Bugüne kadar film afişlerinin de yer aldığı 7 milyon belge, ‘Tehaksis’ adlı dijital ortamda yerini aldı. Belgelerin en eskisi 1932 yılı yapımı olan 'Düğün Gecesi' adlı filme ait. 2018 içerisinde toplam 65 bin yeni materyalin daha dijital ortama aktarılması sağlanacak.

Proje ile sinema ve müzik alanına ait önemli belgelerin korunmasının yanı sıra sektöre ilişkin istatistiki verilere erişim, sinema ve müzik yapımlarına ait rakamlar ve hak sahiplerine ilişkin bilgilerin sağlıklı bir şekilde kayıt altına alınması da sağlanıyor.