‘Stalin’in Ölümü’ filmi Rusları kızdırdı

24.01.2018 11:29

İngiltere – Fransa ortak yapımı biyografik komedi türündeki The Death of Stalin (Stalin’in Ölümü) adlı filmin Rusya'da gösterime girmesi ertelendi. Yasak getirilmesi de gündemde. 

Yönetmenliğini Armando Iannucci’nin yaptığı filme ilişkin karar, aralarında bazı milletvekillerinin de bulunduğu Rus üst düzey yetkililerin filmi önceki gün topluca izlemelerinin ardından alındı. Yetkililer arasında bulunan Rusya Kültür Bakanlığı Danışma Konseyi üyesi Yury Polyakov, filmin ideolojik savaş içeren mesajlar vermesinden şikayetçi oldu. 

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın kültür komisyonu başkan yardımcısı Yelena Drapeko ise, "Hayatımda bu kadar iğrenç bir şey görmedim" dedi. Ülkede daha önce bugün vizyona girmesi planlanan film için verilen dağıtım belgesi iptal edildi. Filmin Rusya'da gösterime girip girmeyeceği hakkındaki nihai karar daha sonra alınacak. 

Başrollerinde ise Steve Buscemi ve Jeffrey Tambor'ın yer aldığı filmde, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in 1953'te felç geçirerek ölmesi sonrası Kremlin'deki iç kavgalar hicivli bir dille anlatılıyor. İngiltere’de 20 Ekim 2017’de vizyona giren filmin Türkiye için bir gösterim tarihi yok.