Sinemalar.com

Salman: Çağatay Ulusoy, Burak Özçivit, Engin Altan Düzyatan vasat aktörler

Salman: Çağatay Ulusoy, Burak Özçivit, Engin Altan Düzyatan vasat aktörler
29 Ocak 2018

Türk sinemasının usta oyuncusu İlyas Salman, yeni nesil popüler yerli aktörleri yeterli görmediğini ve vasat bulduğunu söyledi. Salman, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar hakkında da konuştu.

CRI Türk FM’de Tülin Tonkuş'a açıklamalarda bulunan 69 yaşındaki oyuncu, “Çağatay Ulusoy, Burak Özçivit ve Engin Altan Düzyatan, bu sanatçıları takip etmeye çalışıyorum ama vasat aktörler bunlar. Sınırı geçer geçmez ya da sınırda boğulurlar. Hayat ile akraba değil oynadıkları tiplemeler" dedi. Salman, şunları söyledi:  

“Sanat dediğimiz şey; doğal ve toplumsal olayların belirli bir mantık ve estetik süzgecinden geçirilerek yeniden oluşturulmasıdır. Yani sanatla hayat hısım olmalı. Sanat, hayatın kendisi değildir ama gibisidir. En azından gibisine benzetmek lazım. Biçimsel demokrasi zibidilikleri yaparak, biçimsel komiklikler yaparak sinemayı geliştiremezsiniz, aktör de olamazsınız, faktör olursunuz.”

Günümüz komedyenlerine de değinen İlyas Salman, “Bir gün arkadaşın bir tanesi 'Cem Yılmaz ile ilgili ne düşünüyorsunuz' dedi. 'Saray soytarısı' dedim. Cem de üzülmüş. 'Başkası söylese üzülmezdim ama İlyas abi söyleyince üzüldüm' demiş. Ben de açıklamasını yaptım. Cem Yılmaz’ın kabiliyeti her insanda yok ama yeteneğini ne için kullanıyorsun, o çok önemli. Yani bir yaraya parmak basıyor musun, hayır. Onun için söyledim. Mesela Recep İvedik. Hayatta beş saniye tahammül edemedim seyretmeye. Çünkü gayri ahlaki şeyler yapılıyor. Şahan Gökbakar aktör olamaz” ifadelerini kullandı. 

Siyasi görüşü nedeniyle Şener Şen ile dargın olduğu haberlerine yönelik açıklamalarda da bulunan Salman, şu ifadeleri kullandı: 

“Yalan. O benim ustam ve dostumdur. Kesinlikle öyle bir şey olamaz, daha dün telefonda konuştum, beni sinemaya kazandıran Şener abidir. Ben Üsküdar Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladığım zaman Avni Dilligil En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü aldım. Şener abi gitmiş, Arzu filmin sahibi Ertem Eğilmez’e demiş ki; 'Bize konservatuvardan yetenekli bir aktör geldi. Onu sinemaya kazandırabilir miyiz?' demiş. Beni öyle çağırdılar. Şimdi beni Türk sinemasına kazandıran bir insanla nasıl düşman olayım? Bir abi gibi hep saygı duydum, bir baba gibi sevdim. Benden 5-6 yaş büyüktür. Telefonda konuştuğumuzda böyle şeylerle dalga geçiyoruz, gülüyoruz.”

Popüler Yorumlar

Cool71 (Profesyonel) | 29 Ocak 2018, 21:12

Üstad haklı 10 sene sonra bunlardan hangisi hatırlanacak ama çiçek abbas hala hatırlanıyor olacak

3
9
cumhurcemoglu26 (Jön) | 29 Ocak 2018, 18:59

Sizin görüşlerinize gönülden katılıyorum

3
6

Tüm yorumlar (6)

Avatar
credor (Profesyonel) | 30 Ocak 2018, 21:00

sadece siyasi görüşü nedeniyle adamın sanat hayatını yok sayacaklar komik olmayın

Cevap Yaz
0
1
HayataFransizAdam (Amatör) | 30 Ocak 2018, 03:29

Ülkedeki en faydasız adam olduğun için sana hiç saygı duymuyorum salman küçümsediğin Kişiler seni solladı

Cevap Yaz
0
2
kisakizan55 (Dublör) | 30 Ocak 2018, 01:44

hep gençlerden yakınmış. ilk basamaklarda zaten üstat olunmaz. önce küçük işlerle başlarsın sonra yükselirsin. emeğinle deneyiminle kavrulur olgunlaşırsın. bir işin ehli olmak zaman ister. genç oyuncuları aşağılamaktan ziyade özgüven vermeli. bence asıl aşağılanması gerekenler senaristlerimiz ve o acınası senaryolara yapımcılık, yönetmenlik yapanlardır. neden mi ? çünkü genç kesime hitap edicem reyting yapıcam diye ortalık amerikan tarzı gençlik dizilerinden geçilmez oldu. bunlara sponsor olan köklü yapım şirketleri de olunca insan haliyle nerede sanat diyor. ben söylim sanat paranın olduğu yerdedir.
ilyas salman a yaşı ve yeşilçam a verdiği yıllardan ötürü saygım var. ama zaten kendisinin oyunculuğunu da sevmezdim.

Cevap Yaz
2
1
ufuk_faruk (Profesyonel) | 30 Ocak 2018, 00:32

Haksız değil. Türkiye'nin Hollywood da oynaması gereken iki tane starı var. Biri Kıvanç Tatlıtuğ biri de Kenan İmirzalıoğlu. Kesinlikle popülerizeyi yükselten bu gençler bu oyuncularıda bir yerlerde unutur. Her gün bambaşka oyuncular çıkıp duruyor. Bir onun hayranı oluyorlar bir onun. Ama eski filmlerde bambaşka bir duygu var. O atmosferin içinde olmak istiyorsun. Ben televizyon bile izlemiyorum ki banane

Cevap Yaz
1
1
Cool71 (Profesyonel) | 29 Ocak 2018, 21:12

Üstad haklı 10 sene sonra bunlardan hangisi hatırlanacak ama çiçek abbas hala hatırlanıyor olacak

Cevap Yaz
3
9
Mahzununtavuskusu (Amatör) | 30 Ocak 2018, 09:07

Sadece çiçek abbas değil.Sarı mercedes ve Şekerpare de buna dahil.

1
2
Görüşleriniz