Sinemada 155 projeye devlet desteği

26.02.2018 13:37
Sinemada 155 projeye devlet desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı, animasyon film, belgesel film, kısa film ile senaryo ve diyalog yazım türlerinde 155 projeye 6 milyon 184 bin TL destek sağladıklarını duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de tek sinema fonu olarak animasyon, belgesel, kısa film ile senaryo ve diyalog yazım türlerindeki projelerin hayata geçirilmesi için rekor sayıda başvuru yapıldı. 

Meslek birliklerinin belirlediği isimler ile alanda uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan 14 kişilik Destekleme Kurulunun toplantısıyla verilen sinema desteklerine 1440 proje başvurdu. 

Kurulun bu yılki toplantısında, 10 animasyon film yapım projesine 230 bin, 72 belgesel yapım projesine 5 milyon 39 bin, 29 kısa film yapım projesine 407 bin ve 44 senaryo ve diyalog yazım projesine de 508 bin TL destek sağlandı.

Sektör için büyük önem taşıyan bu destekler ile yeni ve nitelikli eserlerin üretimine katkı sağlanması, ayrıca animasyon filmler ile kısa filmler desteklenerek genç sinemacıların sektöre adım atmaları hedefleniyor. 

Uzun metraj sinema filmlerinin değerlendirileceği yılın ikinci toplantısı ise Mart ayında gerçekleştirilecek. Toplantıda, uzun metrajlı kurgu film yapım, ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen ve yapım sonrası türlerindeki destek başvuruları değerlendirilecek.