Terry Gilliam Yeni Filmi The Man Who Killed Don Quixote'un Haklarını Kaybetti

18.06.2018 17:15
Terry Gilliam Yeni Filmi The Man Who Killed Don Quixote'un Haklarını Kaybetti

Terry Gilliam, başına gelmedik kalmayan filmi The Man Who Killed Don Quixote’un haklarını kaybetti. Fransız mahkemeleri filmin bütün haklarını eski yapımcıya verdi.


Çekimi 20 yılı aşkın süren, Gilliam'ın "magnum opus"u titrini ise daha vizyon bile yapmadan kazanan The Man Who Killed Don Quixote bu sefer de başka bir krizi atlatmaya çalışıyor. Usta yönetmen 1999 yılından beri defalarca kez filmin çekimlerine başladı ama ne talihsizliktir ki başına gelmedik kalmadı. Doğal afetler, finansal sıkıntılar, oyuncu anlaşmazlıkları derken Gilliam bir kez daha çözmesi gereken büyük bir problemle karşı karşıya. Filmin eski yapımcısı ve Fransa'nın önde gelen yapım şirketlerinden Alfama Films'in CEO'su Paulo Branco, filmin haklarının kendisine ait olduğunu öne sürerek Gilliam'a geçtiğimiz aylarda bir dava açmıştı. Film henüz ilk gösterimini bile yapmamışken açılan bu dava büyük gerginlik yaratsa da, mahkemenin Gilliam lehine verdiği karar yüreklere su serpmişti.

 

Verilen olumlu karar sonrası, 20 yıldır beklenen film ilk gösterimini Cannes'da, hem de kapanış filmi olarak yaptı. Ardından da Fransa'da vizyona girdi. Sular Gilliam cephesinde durulmuş görünüyordu... Ta ki Branco temyizde davayı kazanıp, filmin tüm haklarını Gilliam'ın elinden alana kadar! Branco yasalara aykırı şekilde hareket eden herkesten bunun hesabını soracağını duyurmuş durumda. Yani sadece Terry Gilliam değil, filmin yapımcı şirketi Kinology, Cannes Film Festivali adına başkan Thierry Frémaux ve hatta Fransız dağıtımcılar bile şu an ipin ucundalar. Gilliam şimdiden 10 bin Euro'luk bir ceza aldı bile. Branco'nun sonraki hamlelerini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.