Sinemalar.com

Uçan Süpürge’den ‘12 Eylül’ Sergisi

Uçan Süpürge’den ‘12 Eylül’ Sergisi
26 Aralık 2008

7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 12. Festivale özgü bir çalışmayla seyircisinin karşısına çıkıyor ve bir "Mektup Sergisi" hazırlıyor.

Gerçek veya kurgusal anlatılar üzerinden bir döneme ayna tutmayı, farklı hikâyeleri bir araya getirerek 12 Eylül’ü hatırlamayı ve hatırlatmayı amaçlayan festival, her yaştan kadınlara “Mektup Çağrısı” yapıyor.

Yalnızca kadınların katılımına açık olan sergiye gönderilecek mektuplar; el yazısıyla herhangi bir kağıda yazılarak, bilgisayarda yazılıp herhangi bir kağıda çıktı alınarak, video, ses kaydı, resim, fotoğraf, grafik ya da istenen başka bir formatta hazırlanabilecek. Çağrı, bilinen mektup formunun yanı sıra, katılımcıların yaratıcılıklarını kullanarak farklı mektup formları yaratmalarını da teşvik ediyor.  

Gönderilecek mektuplar Ayşegül Devecioğlu, Gülden Treske, Halime Güner, Latife Tekin ve Umut Tümay Arslan’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Jürinin bu eserler içinden oluşturacağı seçki, 7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında yapılacak 12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında sergilenecek.

Başvuru koşulları için: www.ucansupurge.org

 

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (5)

Avatar
IndianaJoNeS2 (Profesyonel) | 28 Aralık 2008, 11:04

aslınd aorganizasyonun adı çok ilgi çekici..uçan supürge hmm etkileyici..

Cevap Yaz
0
0
akbozdogan (Profesyonel) | 27 Aralık 2008, 00:31

güzel bir girişim...annem bir şeyler karalamaya başlasın :))

Cevap Yaz
0
0
delifisek (Artist) | 26 Aralık 2008, 19:53

teşekkürler hemen birşeyler hazırlıyayım belki beğenilir..(çarşI)

Cevap Yaz
0
0
tomascan (Artist) | 26 Aralık 2008, 18:52

ellerınde silahları olan yesıl elbıselı adamlar vardı asker olduklarını soluorlardı vatanın koruyucuları olduklarını soluorlardı ama bu vatanın ınsanlarını öldürüorlardı hergün televızyonda bir amca cıkıordu radyoda da onun sesı vardı kendınden emın magrur bır havası vardı sokagımızda oturan abiler ablalarımız vardı ama kısa bır sure sonra hepsı teker teker kayboldular kımı yıllar sonra gerı geldı kımındende bırdaha hıc haber alınamadı kitaplarımız vardı hepsini yakıordu annemle babam kıtap ınsana zarar verir mi? ne istıorlardı kıtaplardan neden benım renklı dunyalarımı elımden alıorlardı o geyıklerı kusları boceklerı cıceklerı o resımlerın sucları neydı neden onlarıda yaktılar bir amca daha vardı sesı kalındı her gun sazla beraber türküler söylerdi sesinde ufakta olsa bir titreme vardı birseylerden cekınıor gıbıydı yada bırseylerden sıkılıordu canı daha sonra annemı babamıda götürdüler suan 29 yasındayım ve hala o yesıl kıyafetlı amcalar onları getırmedıler... (gercek veya kurgusal dıordu bende kurgusal yazdım:D yanlıs anlasılmasın ben erkegım ama birseyler yazmak ıcımden geldı)

Cevap Yaz
0
0
peekay (Artist) | 26 Aralık 2008, 17:19

hemen buraya yazayım.o zamanlar 5 yaşındaydım.kapıyı açıp sokağa çıkmaya çalıştığımda sokağın başındaki asker gir içeri dışarı çıkmak yasak diye seslenmişti.annemde kolumdan tuttuğu gibi içeri çekmişti beni.tabi gerçekte olanlar çok daha acı ve dramatik:(

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz