Scarlett Johansson Yeni Filminde Canlandıracağı Transseksüel Rolüyle Eleştiri Yağmuruna Tutuldu

04.07.2018 19:25
Scarlett Johansson Yeni Filminde Canlandıracağı Transseksüel Rolüyle Eleştiri Yağmuruna Tutuldu

Ünlü oyuncu ise gelen eleştirilere kulak asmadı ve kendisine gelen tepkilere sakince karşılık verdi.


Scarlett Johansson aslına bakılırsa bu tarz eleştirilere hiç de yabancı değil. Rupert Sanders'ın yönetmenlğinde çekilen Ghost in the Shell filminde de Asyalı olması gereken bir karakteri canlandırarak, Hollywood'un "whitewashing" akımına uyduğu, yani farklı etnik kökenli bir oyuncunun oynaması gereken bir karakteri, sadece beyaz tenli olduğu için canlandıran bir oyuncu olduğuyla ilgili pek çok olumsuz eleştiri almıştı.

 

Yıldız oyuncu yeni filmi Rub & Tug'la bir kez daha eleştiri oklarının hedefinde... Sanders'ın yönetmenliğini yapacağı yeni bir filmde yine Johansson'ın fiziksel özelliklerine aykırı bir "casting" yapılmış olması büyük tepki çekti. Yıldız oyuncunun karakterle daha çok benzerliği olan oyuncuların yerine, kilolu ve transeksüel bir adamı canlandırması sosyal medyada durumu adil bulmayan pek çok kullanıcının tepki vermesine yol açtı. Johansson'ın isminin ve ırkının avantajını kullanarak bu rolü elde ettiği düşünülüyor.

 

Sosyal medyada yayılan bu eleştirilerle karşı karşıya kalan 33 yaşındaki Johansson, bir temsilci aracılığıyla şu karşılığı verdi: “Onlara eleştirilerini Jeffrey Tambor'a, Jared Leto'ya ve Felicity Huffman'a yapmalarını söyleyin.” Johansson'ın yorumu bu oyuncuların transseksüel olmadıkları halde, oyandıkları rollerle pek çok ödül ve olumlu eleştiri toplamalarına atıfta bulunuyor. Ünlü oyuncunun filmde canlandıracağı suç imparatoru Jean Marie Gill karakteri, erkek ağırlıklı bir sektör olan masaj salonu işletmeciliğinde, erkek gibi davranarak saygın bir yer edinmiştir. Gill, 70'li yıllarda erkek gibi tanınarak çok para kazanmış ve daha sonra fuhuş işine de girip, vergi kaçırmaya başlamıştır. Eşcinsel topluluğundaki dostlarının yardımıyla Pittsburgh'da bir suç şebekesi kurar. Ancak bu karakterin gerçek hayatta lezbiyen olduğu kesin olarak bilinse de, herhangi bir cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirip geçirmediği bilinmiyor. Gill gerçekten de transseksüel bir erkekse Johansson'un bu rolü canlandırabilmesi bir hayli zor olacaktır.