Sinemalar.com

Pandora’nın Kutusu Ocak'ta Vizyonda!

Pandora’nın Kutusu Ocak'ta Vizyonda!
29 Aralık 2008

Yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı; başrollerini Tsilla Chelton, Derya Alabora, Övül Avkıran, Onur Ünsal ve Osman Sonant’ın paylaştığı “Pandora’nın Kutusu”, 23 Ocak 2009’da Türkiye’de gösterime giriyor.

San Sebastian Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu (Tsilla Chelton), Antalya Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Övül Avkıran) ve Amiens Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu (Tsilla Chelton) ödüllerini alan “Pandora’nın Kutusu” ilk gösterimini Eylül ayında Toronto Film Festivali’nde yaptı.

Yeşim Ustaoğlu’nun dördüncü uzun metrajlı filmi olan “Pandora’nın Kutusu”, bir gün kaybolduğunu öğrendikleri yaşlı annelerinin yaşadığı küçük bir Batı Karadeniz kasabasına doğru yola çıkan üç kardeşin öyküsünü anlatıyor. Yolculukla beraber kendi sorunları ve aralarındaki gerginlik de ortaya çıkan üç kardeş, Alzheimer olduğunu öğrendikleri annelerinin yanlarındaki varlığıyla kendi hayatlarını sorgulamaya başlıyorlar. Pandora’nın Kutusu yavaş yavaş açılırken anneanne ve torunu arasında filizlenen yakınlık filmin sürprizli finalini hazırlıyor.

Filmin senaryosunu, “Sandık Lekesi” ve “Doyma Noktası” ve ‘Yere Düşen Dualar’ isimli kitaplarıyla tanıdığımız Türkiye’nin genç ve başarılı öykücülerinden Sema Kaygusuz’la beraber kaleme alan Ustaoğlu, “Pandora’nın Kutusu”nu “İnsanlık hallerinin kimi ironik kimi hüzünlü bir dille anlatıldığı, orta sınıf ahlakı üstüne kurulu dokunaklı bir hikâye” olarak tanımlıyor.

Yönetmenin, 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı bir proje olan “Pandora’nın Kutusu”, henüz senaryo aşamasındayken Pusan Promotion Fund’a katıldı ve 2006 Selanik Film Festivali Crossroads Co-production Forum’dan da en iyi proje ödülüyle döndü.

Tatie Danielle filminin unutulmaz yıldızı 90 yaşındaki Tsilla Chelton’ı perdeye taşıyan “Pandora’nın Kutusu”, Chelton’ın nüanslara dayalı oyunculuğuyla uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek.

Görüntü yönetmenliğini Jacques Besse’nin üstlendiği, çekimlerine 2007’in Ekim ayında başlanan; sisli, puslu bir atmosferde görüntülenen, “Pandora’nın Kutusu” İstanbul’un birbirinden farklı kentsel dokularını barındıran köşelerini, Karadeniz’in Küre Dağları’nın dinginliğiyle yan yana getiriyor.

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (7)

Avatar
peekay (Artist) | 6 Ocak 2009, 08:40

inşallah beklentilerimiz karşılar.bu kadar ödül aldığına göre iyi bir film olmalı:)

Cevap Yaz
0
0
neptune (Profesyonel) | 4 Ocak 2009, 12:53

gerçekten merak ettiğim filmlerden biri konusu daha bi değişik son zamanlardaki filmlerden bakalım nasıl olacak

Cevap Yaz
0
0
leylim (Figuran) | 2 Ocak 2009, 22:41

büyük bir ilgi ve merakla izleyeceğim günü bekliyorum...
umarım konu, okunduğunda bıraktığı iz kadar iyi işlenmiştir..

Cevap Yaz
0
0
IndianaJoNeS2 (Profesyonel) | 30 Aralık 2008, 17:47

konu çok super yaa izlemek gerek..

Cevap Yaz
0
0
tomascan (Artist) | 29 Aralık 2008, 19:40

cok iyi ödüller aldı elestırmenlerden gecer not aldı konusunuda begendım umarım tamamınıda begenırım:D

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz