1. Altın Bamya Ödülleri Kimin Olacak?

12.02.2009 16:49
1. Altın Bamya Ödülleri Kimin Olacak?

Altın Bamya”, Türkiye sinemasında, erkek egemen bakışın ağırlığına, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı.

Altın Bamya” ön jürisi, 2008 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini bu bakışla değerlendirerek “1. Altın Bamya Ödülleri” adaylarını belirledi.

1. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları:

1.Erkek Karakter:

Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı ‘erkek’ rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınmaktadır.

“Erkek Karakter” kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

- Aşk Tutulması
- Issız Adam
- Recep İvedik

2. Kadın Karakter:

Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır.  

Kadın Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

- Aşk Tutulması
- Osmanlı Cumhuriyeti
- Üç Maymun

3. Senaryo:

Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.  

Senaryo kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:  

- Issız Adam
- Üç Maymun
- Vesaire Vesaire

4. Film:

Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar bir arada toplu bir şekilde ele alındığında, parçaların yarattığı çelişki içermeyen cinsiyetçi ‘bütün’ göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Film kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

- Aşk tutulması
- Issız Adam
- Recep İvedik

Bu dört kategorideki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu, kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, ön jürinin özel ödülleriyle birlikte 15 Mart’taki “1. Altın Bamya Ödül Töreni”nde verilecek.