Yıldız Kısa Film Festivali 6. Yılında!

26.02.2009 15:13
Yıldız Kısa Film Festivali 6. Yılında!

Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen, kısa film severlerin merakla beklediği “Yıldız Kısa Film Festivali”, 13 - 17 Nisan 2009 tarihleri arasında 6. kez izleyicisiyle buluşuyor.

Katılımcılara, üretkenliklerini paylaşabilecekleri bir platform sunan festival, bu sene de sesini yükselterek duyurmaya devam ediyor.

Bu yıl ilk olarak uluslararası alanda da kendini gösterecek olan festivale kısa film severler kurmaca, canlandırma, belgesel ve deneysel dalda ürettikleri eserleri ile katılabilecekler. Yarışmaya son katılım tarihi 13 Mart 2009.

Katılan eserler festivalin bu yılki seçkin jüri üyeleri; Yeşim Ustaoğlu (Yönetmen), Meral Okay (Senarist), Engin Öztürk (Kurgu), Gökhan Atılmış (Görüntü Yönetmeni), Naz Erayda (Sanat Yönetmeni), Kerem Kurdoğlu (Animasyon), Yetkin Dikinciler (Oyuncu) ve Atilla Dorsay (Sinema Eleştirmeni) tarafından değerlendirilecek.

Festival süresince gerçekleştirilecek etkinlikler ise şöyle;

Kısa Film Yarışması: Festival kapsamında düzenlenecek yarışma bölümüne ulusal çapta tüm öğrenciler katılabilecekler. Yarışmaya katılan filmler, YTÜ Sinema Kulübü danışmanı Uğur Kutay başkanlığında, YTÜ Sinema Kulübü Yönetim Kurulu ve üyelerinden oluşan ön jüri tarafından değerlendirilecek. Ön jüri değerlendirmesinden geçen filmler arasından kurmaca, canlandırma ve deneysel dallarda ilk üçe giren filmler, esas jüri tarafından belirlenecek. Esas jürinin belirlediği her dalda en iyi üç film ve özel ödül olmak üzere toplam on film, gala gecesinde ödüllendirilecek. Bu yıl DFA, özel ödül olarak 4000 TL değerindeki DFA çekini ön elemeyi geçen filmler arasından en yaratıcı seçtiği filme verecek.

Gala Gecesi (Kokteyl ve Ödül Töreni): 13.04.2009 tarihinde YTÜ Yıldız Kampüsü’nde düzenlenecek geceye sinema ve medya dünyasından seçkin konuklar ve festivalde gösterilecek filmlerin sahipleri katılacak.

Kısa Film Gösterimleri: Festivale kabul edilen tüm filmlerin gösterimi yapılacak. Gösterimler YTÜ Yıldız Kampüsü içerisinde, diğer tüm etkinlikler gibi ücretsiz olarak izlenebilecek.   

Özel Gösterimler: Festivale yollanan kısa filmlerden oluşturulan seçkinin yanı sıra, sinema tarihinden ve uluslararası festivallerde yayınlanmış nitelikli kısa filmlerden örnekler de festival izleyicisine sunulacak.

Paneller, Söyleşiler ve Atölyeler: Festival kapsamında sinema dünyasından seçkin konukların katılımıyla sinema ve kısa film üzerine, panel ve söyleşiler düzenlenecek. Ayrıca festival süresince düzenlenecek atölye çalışmalarında, kısa filmin kamera arkası hakkında bilgi paylaşımı gerçekleştirilecek.

Festival ile ilgili gelişmeleri takip etmek ve ayrıntılı bilgi edinmek için: www.yildizkisafilm.org